Školy na Moravě mají méně kvalitní testy než v Čechách. Oba propadly ve srovnání

Na Moravu putují testy Singlean, do Čech Lepu Rapid. Oba propadly v laboratorním srovnání.

Plánované částečné otevření škol bude provázet testování žáků na nákazu koronavirem. Stát rozdistribuoval dvě sady antigenních testů, rozdělení přitom skoro přesně kopíruje starou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou. Na Moravu putovaly testovací sady, které ve srovnání vyšly hůře. Jsou také podstatně náročnější na manipulaci.

Pro Čechy stát vybral antigenní testy Lepu Rapid, na Moravu a Slezsko zamířily sady Singclean. V obou případech se jedná o čínského výrobce. Laboratoř Bioinova nedávno provedla test devíti antigenních testů, včetně těch, které putují do škol v České republice. Z výsledků srovnání plyne, že Lepu Rapid a Singclean patřily mezi testy s nízkou citlivostí. Jsou tedy schopné zjistit přítomnost nákazy jedině při vysoké koncentraci viru ve vzorku, velké množství případů nezachytí. Laboratorní srovnání se zaměřilo přímo na takzvanou britskou mutaci, která je momentálně v ČR nejrozšířenější.

Výsledky srovnání laboratoře Bioinova, identifikace nákazy u různé koncentrace viru; zdroj: Bioinova

Nejednalo se přitom o standardní studii publikovanou v odborném časopise, spíše o srovnání za simulovaných podmínek. Výrazné rozdíly mezi antigenními testy ovšem potvrdila i dřívější studie Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Jiná srovnání v tuzemsku chybějí, stát si nenechal zpracovat vlastní studii před vyhlášením tendru na antigenní testy pro školy.

„Obraceli se na nás jednotlivci i firmy, které testy bychom doporučili. Naše studie by měla sloužit k vyvolání diskuze o tom, které testy jsou použitelnější a které méně,“ vysvětlil pro server Seznam Zprávy autor studie a ředitel Bioinovy Peter Bauer.

Na Moravu a Slezsko putovala nižší kvalita

Rozdíly lze navíc sledovat i mezi samotnými testy Lepu Rapid a Singclean. “Moravský” test dopadl ve srovnání hůře, má tedy ještě nižší citlivost než sada určená primárně pro Čechy. Liší se také v náročnosti manipulace. Dobře to ilustruje srovnání instruktážních videí. Zajímco video pro Lepu Rapid má délku přibližně dvě a půl minuty, u Singclean je to téměř 8 minut.

Instruktážní video pro test Singclean (délka 7:44)
Instruktážní video pro test Lepu Rapid (délka 2:25)

Rozdělení republiky bylo provedeno podle oficiálního distribučního seznamu. Překvapivě neodpovídá hranicím krajů, ale spíše staré zemské hranici mezi Čechami a Moravou. V praxi se orientuje podle správních obvodů obcí s rozšířenou působností (ORP). Na území ORP Jihlava či Telč tak budou testovat pomocí Singclean, stejně jako v případě ORP Valašské Klobouky či Jablunkov. ORP Dačice nebo Moravská Třebová, ale i Třebíč naopak dostaly Lepu Rapid, ačkoliv leží na Moravě. Logice zemské hranice také neodpovídá celý český okres Havlíčkův Brod, kam putoval “moravský” Singclean.

Přečtěte si  Odešel Ernst Tugendhat, brněnský rodák a syn stavitelů světoznámé vily

Část školáků by měla do školy nastoupit už v pondělí 12. dubna. Vzorky si děti budou z nosu odebírat samy, musí také správně zvládnout celý proces uložení vzorku do schránky. U testování bude dohlížet školní dozor. Testovat se musejí všichni žáci a personál školy kromě těch, kteří již byli očkování, nedávno prodělali onemocnění Covid, popřípadě mají za sebou platný PCR test.

Podoba testování vyvolává rozpaky u pedagogů, rodičů i samotných žáků. Podle zástupce ředitele brněnské školy Akademia Ondřeje Hýska je podoba testování značně náročná. “Organizační náročnost testování pro školu i uživatelská náročnost pro děti je značná, zvláště u toho druhu testů, které byly rozeslány na Moravu a do Slezska. Za vše asi hovoří to, že jsem pověřil pana školníka výrobou stojánků pro každou zkumavku, aby se předešlo nehodě, na což výrobce ani centrální úředník zjevně nepomysleli,” sdělil své zkušenosti Hýsek.

Autor: pjk, zdroj: Bioinova, MŠMT ČR, foto: redakce, Bioinova, video: testování edu.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*