Šlapanice zahájily čištění areálu zamořeného jedy po výrobě dehtu

Po dlouhých desetiletích dojde na vyčištění kriticky znečištěného areálu ve Šlapanicích na Brněnsku. Město zahájilo čtyřletou sanaci ekologické zátěže v pětihektarovém areálu známém jako ICEC, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí města Jakub Mikšovský. Zátěž zde zbyla po výrobě dehtu ve 30. a 40. letech minulého století. Jedy desetiletí prosakovaly do spodních vod a šířily se mimo areál.

Město, které areál koupilo před dvěma lety, loni získalo ze Státního fondu životního prostředí dotaci 147 milionů korun. Sanaci bude dělat firma Dekonta do roku 2023 a poté bude následovat dvouletý monitoring.

Na začátku se budou bourat budovy, pod nimiž jsou největší zdroje znečištění. Hlavní demoliční a výkopové práce budou pokračovat i příští rok. Poté se budou umisťovat drény u Říčky a dělat vrty pro intenzivní čištění a čerpání podzemních vod.

Jedy se dlouhá léta šířily také do okolní obytné zástavby. Sanace i přes vynaložené úsilí nebude stoprocentní. Pokud by měla být, musela by se v celém areálu odtěžit zemina do dvanáctimetrové hloubky, což je nereálné, řekla již dříve starostka Michaela Trněná.

Po dokončení sanace chce město areál přestavět tak, aby sloužil občanům. Lidé by zde chtěli občanskou vybavenost, zeleň či prostory pro volnočasové aktivity. Pro tyto záměry se město chystá vypsat architektonickou soutěž.

Zamořený areál ve Šlapanicích

V areálu fungoval do roku 1931 cukrovar. Poté se zde začala vyrábět dehtová lepenka a odpadní jedovaté látky se vypouštěly do podzemí bez jakéhokoli čištění. V 60. letech se jedovatý fenolový rybník pouze zavezl a na navážce se stavělo.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Ministerstvo životního prostředí, Google Maps

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*