
Slovanská epopej Alfonse Muchy bude trvale umístěna v paláci Savarin blízko Václavského náměstí v Praze. V dohodě to schválili zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl, která pro cyklus dvaceti pláten vybuduje příslušné prostory. Nynější pobyt na Moravě je tak pouze dočasný. Informaci uvedl server archiweb.
O Slovanské epopeji jsme naposledy psali v tomto článku.
“Dnes podepsanou dohodou s Nadací Mucha a společností Crestyl zahajujeme proces ukončení soudního sporu a současně jsme stvrdili náš záměr dočasně svěřit Slovanskou epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,” uvedla pražská radní Hana Třeštíková, v jejíž gesci je kultura a cestovní ruch. Doba trvání nájmu v Savarinu bude 25 let a hlavní město bude mít opci na prodloužení nájmu jednou o pět let, a to za stejných podmínek, nedohodnou-li se město a developer jinak.
Projekt Savarin vzniká na 1,7 hektaru velkém pozemku, po dokončení by měl propojit podle mluvčí společnosti Crestyl Ondřeje Micky Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Uprostřed má vzniknout zahrada. Termín dokončení se očekává do tří let od zahájení stavby, dodal Micka.
Stavba stálé expozice by měla být hotová do čtyř let od získání pravomocného rozhodnutí o umístění stavby paláce Savarin. Územní rozhodnutí bylo vydáno v březnu 2020, avšak zatím nenabylo právní moci. Crestyl se v dohodě podle svého mluvčího zavázal uhradit veškeré náklady spojené se stavbou výstavních prostor včetně vnitřního zařízení. Prostory vzniknou podle návrhu architektonického studia Thomase Heatherwicka ve spolupráci s Nadací Mucha.
Muchův dědic uznal nároky Prahy
Dohoda by měla znamenat ukončení letitého sporu mezi Johnem Muchou a hlavním městem o vlastnictví pláten. Po podpisu dohody se podle jejího znění měl Mucha zavázat do 30 dnů od podpisu uznat vlastnické právo města na plátna a stáhnout své žaloby. Praha se naopak má zavázat, že obrazy nepřemístí jinam než do vlastních výstavních prostor určených pouze pro epopej, jak si to přál malíř Alfons Mucha.
Slovanská epopej, kterou tvoří dvacet velkoformátových pláten, je nyní vystavena na zámku v Moravském Krumlově ve výstavních prostorech zrekonstruovaných za 58 milionů korun. Praha ji tam oficiálně zapůjčila na pět let, protože dlouhodobě nedisponovala vhodnými prostory pro vystavení. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny je smlouva uzavřena do konce roku 2026.
Celý cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy byl poprvé vystaven v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově, kde Slovanská epopej zůstala do roku 2011. Posléze byla odvezena, Praha ale nebyla schopná postavit samostatné výstavní prostory, jak požadoval autor. Muchovo dílo proto opět zamířilo do moravskokrumlovského zámku, kde je vystaveno v zrekonstruovaných výstavních prostorech.
Měla by Slovanská epopej zůstat na Moravě?
- Ano (96%, 132 Hlasů)
- Ne (4%, 6 Hlasů)
Počet hlasujících: 138

Zdroj: Archiweb, foto: město Moravský Krumlov
Půjdu proti proudu ( alespoň dle hlasování pod článkem ) , ale já jsem rád pokud se Epopej vrátí pražákům. Jistě Moravský Krumlov Epopej zachránil a jistě má tím i morální právo na Muchovo dílo , ale to neustálé moravské ohlížení ku Praze je pro Moravu devastující. Morava potřebuje svoje moravské galerie , svoje moravská divadla , svoji moravskou TV , svoje moravské rádio, svoji moravskou metropoli, nikoliv se třepat zda ji tady Praha milostivě nechá nějaké plátno nebo dovolí moravské vysílání ČR. Potřebujeme více moravského sebevědomí/ samostatnosti, méně pragocentrizmu a Epopej ať si Praha klidně nechá nebo strčí někam .
To je pravda, to potřebujeme.
Ovšem Moravský Krumlov tím přijde o jedinou turistickou atrakci a tím i o návštěvníky, podporu života ve městě a vše co s tím souvisí. Pražáci získají navíc jednu z mnoha zajímavostí, na návštěvnosti a byznisu s tím spojeným to nic nezmění. Pro ně je to zanedbatelný přínos, pro Krumlov katastrofa. Nevím jestli jsou tak nenažraní nebo si to neuvědomují.
máte pravdu . Ovšem Mucha ji maloval výslovně pro Prahu ( viz. smlouva Prahy s jeho donátorem ,že Praha do dnešních dnů smlouvu nenaplnila je jiná věc ). Podle mého dohadování s Prahou o SE nám za to nestojí . MORAVA POTŘEBUJE VÍCE AUTONOMIE A NEZÁVISLOSTI NA PRAZE !
Mucha byl moravský umělec, Slovanská epopej by měla zůstat na Moravě.