Smutný trend: Z Moravy se stává travičská velmoc. U Bzence našli otráveného orla mořského

Otrávený orel mořský
Otrávený orel mořský nalezený u Bzence

Objevil se další případ otravy dravce na Moravě. Případy travičství se množí. Neznámý pachatel tentokrát u Bzence na Slovácku otrávil samce orla mořského. Na případ upozornil fotograf Martin Hrouzek z Uherského Hradiště.

Případy travičství se množí

“Dnes to bude na smutnou notu. Uprostřed pole v katastru obce Bzenec jsem našel mrtvého samce orla mořského,” uvedl svou zprávu Martin Hrouzek. Podle něj se stáváme travičskou velmocí, případy se množí. “Na stejném místě byli před pár dny i dva otrávení luňáci červení, další desítky ptáků a savců jsou nacházeny na jiných místech a kdo ví, kolik mrtvých zvířat se nikdy nenajde,” upozornil Hrouzek na smutnou bilanci.

O nedávném případu otrávení kriticky ohroženého luňáka červeného jsme psali v tomto článku.

V nedalekém hnízdě bylo nalezeno mrtvé mládě a kousek od hnízda uhynulá samice. “Otrávená zvířata vnitřně vykrvácí v obrovských bolestech,” připomněl Hrouzek. Trávení dravců je přitom trestné. Traviči často používají přísně zakázaný jed karbofuran. Oběťmi se občas stávají i jiná zvířata, jako polní savci či dokonce domácí mazlíčci. O jednom takovém případu jsme už dříve psali. Případ je to na Moravě o to smutnější, že orla, respektive orlici, má Morava ve znaku.

Použit byl nejspíše jed karbofuran

Podle ornitologů ptáky pravděpodobně někdo otrávil, a to pesticidem karbofuranem. O několik dní dříve v lokalitě našli i dva mrtvé luňáky červené. Místo poté prohledávala psovodka se speciálně cvičeným psem, který umí vyhledat otrávené návnady i pošlá zvířata. Žádné další ale tehdy nenašla. Do lokality zamířila i dnes.

Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické řekl, že příznaky otravy jsou zaťaté drápy, pták je otočený směrem do země s vykroucenou hlavou, oboje u nalezených ptáků bylo. Kolem podle něj také bývá i mrtvý hmyz, což bylo v jednom u těchto případů. “I to, že uhynula celá rodina nasvědčuje použití jedu a otrávené návnady. Karbofuran je nejrozšířenějším jedem,” uvedl Čamlík.

Orli se na Bzenecku pokoušejí zahnízdit podle něj už od roku 2006. Tento konkrétní pár v lokalitě postavil hnízdo v roce 2016, o rok později a dál vždy vyvedl jedno mládě.

Přečtěte si  Lužní lesy na jihu Moravy jsou od prosince bohatší o tři nové přírodní památky

Karbofuran je pesticid, jehož používání je v zemědělství v České republice zakázáno. Působí jako nervový jed. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvířata se udusí. Karbofuranem otrávená návnada je nebezpečná nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i pro člověka. Pokládání otrávených návnad může být považováno za několik trestných činů, trestným činem je i usmrcení chráněného druhu.

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je největší evropský orel a největší dravec vyskytující se v České republice. Žije v blízkosti vod na rozsáhlém území Evropy a Asie a živí se převážně rybami a ptáky. V minulosti z mnoha oblastí Evropy zvláště v důsledku lidského pronásledování zcela vymizel, od 80. let 20. století však začala jeho početnost opět stoupat a postupně obsadil řadu původních hnízdišť. Dospělí ptáci nemají v přírodě žádného přirozeného predátora, největší hrozbu pro ně tak představuje lidská činnost. Zejména pak ilegální pokládání otrávených návnad  insekticidu karbofuran. Přestože je jakékoli pokládání otrávených návnad nelegální, dochází k němu v současnosti v takovém rozsahu, že může během několika málo let způsobit vymizení orlů mořských z České republiky

Autor: pjk Zdroj a foto: Facebook Martin Hrouzek

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*