Socha pro Mendela je banální, zrušte soutěž, protestují akademici

Vizualizace bronzového monumentu "Hrachovina" na Mendelově náměstí

Výsledek veřejné soutěže na novou sochu pro Mendelovo náměstí v Brně odsoudila skupina akademických umělců. V soutěži u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Mendela uspěl řemeslný slévač a sochař Jaromír Gargulák. Jeho návrh je však prý banální a neodpovídá požadavkům doby. Informaci uvedl server archiweb.

O výsledku soutěže nové sochy na počest Mendela jsme psali v tomto článku.

“Výsledek, který přinesla mezinárodně obeslaná, finančně dobře zajištěná soutěž, je bohužel zklamáním,” stojí v otevřeném dopisu skupiny umělců. Podle kritiků dílo mimo jiné “neodpovídá ideovým a výrazovým nárokům, kladeným na současné umění”. “Bylo by lepší, kdyby se návrh v této podobě nerealizoval,” uvedla podle serveru archiweb.cz ředitelka Domu umění města Brna Terezie Petišková, jedna ze signatářek

“Není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem,” reagoval povzneseně na kritiku sochař Gargulák. Zdůraznil, že práce na bronzovém monumentu s názvem Hrachovina ve slévárně už začala. Naznačil, že za nesouhlasnou reakcí části výtvarné obce může být i skutečnost, že není absolventem umělecké školy.

Otevřený dopis je adresovaný zástupcům kláštera augustiniánů na Mendlově náměstí, který je spjat s životem otce genetiky, brněnské primátorce Vaňkové a členům městské rady. “V porotě byli zastoupení klíčoví odborníci na všechny důležité hodnocené aspekty. Jako její členka mohu potvrdit, že finální výběr byl velmi detailně diskutován,” uvedla Vaňková.

Podle ní už byla soutěž ukončena a je uzavřená smlouva. Nic se rušit nebude. “Nemám tedy důvody výsledek soutěže zpochybňovat, navíc by takový krok byl i po právní stránce velmi problematický,” dodala primátorka.

Monument připomíná Mendelovy pokusy s hrachem.

Opakujte soutěž

Signatáři dopisu doporučují revizi výsledků soutěže, a to vzhledem k úrovni vítězné plastiky, její finanční náročnosti i Mendelovu renomé. “Vzhledem k rozsahu a významu soutěže doporučujeme také transparentně uveřejnit všechny soutěžní návrhy a slovní hodnocení poroty,” napsali ve stanovisku.

Pod otevřeným dopisem je jako první podepsán architekt Zdeněk Fránek. Právě on byl předsedou soutěžní poroty, která nakonec rozhodla jen těsným rozdílem hlasů ve prospěch Garguláka. Další člen poroty, sochař Kurt Gebauer, na nedávné tiskové konferenci Gargulákův návrh spíše chválil.

Přečtěte si  Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

Soutěž zajišťovala organizace Společně. Její ředitel Jakub Carda uvedl, že podmínky soutěže byly známé půl roku a nikdo proti nim nic neměl. “Dílo už se vyrábí a není cesta, jak tam něco měnit. Máme dobré reakce od lidí. Mrzí mě, že se to někomu nelíbí. Ale kdyby se část těchto lidí přihlásila, mohlo být více návrhů a porota mohla vybrat někoho jiného,” uvedl Carda.

Dvanáctitunový monument bude průchozí, tvoří jej čtyři horizontální i vertikální celky. Dominuje čtverec se 16 stélami v podobě klíčků, na jejichž vrcholu jsou hrášky v barvách i tvarech poměrově odpovídajících Mendelovým objevům. Náklady činí 20 milionů korun. Polovinu poskytne město Brno. Zbytek se bude financovat z privátních i veřejných zdrojů, přispět mohou drobní dárci.

Zdroj: archiweb, foto: město Brno

Líbí se vám návrh sochy "Hrachovina" na Mendlovo náměstí?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*