Sokolové si na různých místech Moravy připomínají svůj památný den

Pietní akt u příležitosti Dne sokolstva (2018)

V úterý 8. října se připomíná Památný den Sokolstva. Jedná se o připomínku tragických událostí roku 1941, které vedly k úplnému zákazu Sokola nacistickou diktaturou. Letos poprvé bude slaven také jako oficiální významný den České republiky. Sokolské jednoty po celé Moravě přichystaly u příležitosti památného dne slavnostní program v pietním duchu.

V Brně sokolové přichystali řadu připomínkových akcí

Nejvýraznější a zároveň hlavní částí připomínkových akcí se stalo oficiální přijetí delegace asi 70 sokolů ze zahraničí, kterým bylo předáno ocenění za jejich aktivitu. Ve 14 hodin se uskuteční pietní akt v bývalé věznici na Cejlu a 15:30 položení Kamene zmizelého (Stolpersteine). V několika brněnských ulicích, které jsou pojmenovány po zavražděných sokolech, je instalována výstava, fontána před Janáčkovým divadlem obsahuje sokolské motivy, na budově Nové radnice a krajského úřadu vlaje sokolská vlajka. Vlaječkou jsou také ozdobeny všechny tramvaje Dopravního podniku města Brna.

“Těmito akcemi chceme široké veřejnosti přiblížit Památný den sokolstva, který je stejně významným jako tragickým nejen pro Sokol, ale celou naši zemi,” říká Michal Doležel, místostarosta Sokola Brno I. Sokolskou vlajku na budově krajského úřadu bude vyvěsil Zdeněk Hlobil, pětaosmdesátiletý sokol z Veselí nad Moravou, kterému nacisté popravili otce za účast v sokolské odbojové skupině.

Ostrava uctí památku sokolů pietním programem

Na nové radnici střediska župy Moravskoslezské vlaje od rána sokolská vlajka. Během dne proběhnou tři pietní akty – u sochy Miroslava Tyrše na Tyršově ulici a dvě zastavení u pamětní desky obětem světové války uvnitř Čapkovy sokolovny. Součástí dne bude také slavnostní ocenění sokolů.

Večerní pouštění sokolských světel

Řada moravských sokolských jednot se chystá na večerní pouštění lodiček se svíčkami. Účastníci si během dne vyrobí lodičky; po setmění je společně vypustí. Světla mají připomínat jednotlivé sokoly, kteří neváhali obětovat svůj život za svobodu ostatních. Mnohé jednoty k programu připojují večerní opékání buřtů.

V Přerově odpoledne proběhne komponovaný program v Loutkovém divadle s názvem “Vzpomínání…” odpolední program přichystali také například jihlavští sokolové, kteří se sejdou v 16 hodin v DIODu.

Památný den sokolstva připomíná událost, ke které došlo v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy na přímý rozkaz Reinharda Heydricha byli zatčeni představitelé sokolské organizace a následně deportováni do koncentračních táborů. O několik dní později došlo k faktickému zákazu činnosti Sokola, čímž chtěli nacisté eliminovat domácí odbojové aktivity. Odhaduje se, že během druhé světové války bylo zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Zdroj: Stránky sokolských jednot, foto: sokol.eu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*