Soud nepovolil zastavění úrodné půdy u Hněvotína. Stížnost nepodáme, potvrdilo vedení Olomouckého kraje

V ohrožení se ocitlo 44 hektarů úrodné hanácké půdy.

Hejtmanství Olomouckého kraje nepodá kasační stížnost vůči rozhodnutí soudu, který zrušil část zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Kauza kolem zastavění úrodné hanácké půdy u obce Hněvotín o celkové rozloze 44 hektarů, byla velmi ožehavým tématem už několik let. O možnosti záboru zemědělské půdy ve prospěch průmyslové zóny rozhodlo bývalé vedení kraje.

Na bývalého hejtmana se snesla ostrá kritika, psali jsme naposledy v tomto článku.

Snad už definitivně

V plánu územního rozvoje se počítalo se zastavěním této plochy a vytvořením nové průmyslové zóny. Už minulý rok před volbami se současný hejtman Josef Suchánek, nechal slyšet, že vydání půdy u Hněvotína je jasný důkaz klientelismu.

Není možné, aby se takové rozhodnutí, kdy chcete zalít 44 hektarů nejlepší orné půdy betonem, tlačilo přes jasný odpor starosty a celého zastupitelstva obce Hněvotín ve prospěch developera. Jsem rád, že jsme mohli pomoct k tomu, aby se orná půda udržela a sloužila nejlépe k tomu, čemu slouží nyní,” vyjádřil se ke včerejšímu rozhodnutí rady hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. 

Rada Olomouckého kraje se rozhodla akceptovat usnesení soudu na svém on-line zasedání v pondělí 8. března. „Dnešním rozhodnutím rady se snad definitivně podařilo zabránit, aby tak úrodná půda sloužila jako průmyslová zóna. Pro podobné záměry by se měly primárně využívat brownfieldy a podobná vhodnější území,” doplnil radní pro životní prostředí Martin Šmída.

Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*