Soudní znalec: Bečvu neotrávila Deza, viníka znám

Otrava Bečvy kyanidem vedla k otravě řeky Valašským Meziříčím a Přerovem. Vyšetřování trvá přes čtyři měsíce.

Soudní znalec Jiří Klicpera, který v kauze Bečva dělal posudek pro policii, prohlásil, že otravu řeky kyanidem nezavinila chemička Deza patřící do Agrofertu. Dříve také v online debatě expertů sdělil, že viníka už zná, konkrétní podrobnosti ale neuvedl. Klicpera tak ovšem porušil povinnost mlčenlivosti, kterou mu ukládá zákon.

O vyšetřování loňské otravy Bečvy jsme naposledy psali v tomto článku.

Ekologická katastrofa postihla řeku v úseku od Valašského Meziříčí po Přerov v září loňského roku. Toho dne ráno v chemičce Deza, která patří do holdingu Agrofert spojeného s osobou premiéra Andreje Babiše, došlo k havárii. Podle soudního znalce ale s otravou řeky nesouvisela.

„To je zmatená stopa, která vás odvádí někam jinam úplně zbytečně,“ sdělil Klicpera v pořadu veřejnoprávní České televize. „Byli jsme v Deze, víme, jak to tam je, a Deza skutečně je mimo podezření, tak jak to řekla inspekce hned na začátku,“ tvrdil soudní znalec. Česká inspekce životního prostředí vyloučila Dezu jako možného původce otravy již dříve.

Kdo má mluvit, mlčí – kdo má mlčet, mluví

V online debatě odborníků s názvem „Vodárenské čtvrtky“ z 21. ledna Klicpera prohlásil, že o viníkovi už má jasno. „Bečva je úplně zvláštní případ. Já ho znám toho viníka. Ale my ho musíme dostat do rukou usvědčeného. Musíme mít důkazy. Proto to trvá tak dlouho,“ sdělil v debatě soudní znalec, který se na svých internetových stránkách označuje za “nezávislého ekologa”.

Na prohlášení soudního znalce reagoval právník Petr Svobody, vyšetřování kauzy Bečva označil za dokonalou frašku. “Zatímco policie a Česká inspekce životního prostředí, které by měly poskytnout veřejnosti informace, mlčí, tak začal mluvit znalec, který by měl mlčet,“ sdělil veřejnoprávní České televizi. Upozornil na povinnost mlčenlivosti, kterou soudním znalcům ukládá zákon. Podle Svobody může být prolomena jedině v případě, kdy jej zadavatel znaleckého posudku této povinnosti zprostí.

Autor: pjk, foto: HZS Olomouc

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*