Spolek Druhá míle otevírá na Svatém kopečku v Olomouci zařízení pro pomoc propuštěným vězňům

Ilustrační foto

Křesťanský spolek Druhá míle se rozhodl pomoci mužům, kteří byli propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody, na jejich cestě za sociální rehabilitací a reintegrací. K tomuto účelu otevře v říjnu nové zařízení, které se nachází na Svatém Kopečku v olomouckém areálu Arcibiskupských lesů a statků. Ale pomoc spolku se nebude týkat jen propuštěných vězňů. Druhá míle plánuje rozšířit své působení i na problémové děti a dospívající.

„V průběhu kalendářního roku postupně nabereme dvanáct klientů, se kterými už před propuštěním budeme několik měsíců v kontaktu. Každý z nich by u nás měl strávit jeden rok a po této době by měl být připravený znovu se postavit na vlastní nohy,“ shrnuje princip služby nazvané Anastasios (od řeckého výrazu pro zmrtvýchvstání) předseda spolku Druhá míle Milan Vašek. Stavět přitom i s dalšími 15 kolegy chtějí na pracovních kompetencích, a klienty tak budou maximálně zapojovat do pracovních činností v zahradě areálu arcibiskupských lesů na ulici Dvorského, ale i jinde v okolí. „Chceme, aby čas věnovali aktivitám, které budou prospěšné pro místní obyvatele nebo třeba klienty nedalekého hospice, a zároveň jim pomohou osvojit si pracovní návyky a také zčásti uhradit svůj pobyt,“ říká Vašek.

Ačkoli se klienty mají stát lidé, kteří si ve vězení odseděli delší tresty za těžké trestné činy, není to podle něj žádný důvod k obavám. „Především pro to, co jsem už říkal: k umístění vybíráme lidi, se kterými už dlouho předtím ve vězení pracujeme a zajímá nás, jak na svůj život pohlížejí, zda mají vůli ho změnit, a hlavně už ve výkonu trestu tuto vůli projevovali, přiznávali vlastní vinu a byli připraven si ji nějak odčinit i ve službě společnosti – zapojením do obecně prospěšných projektů,“ popisuje Vašek a dodává, že zařízení bude stavět na poměrně striktním režimu, při jehož opakovaném porušení je klientovi pobyt ukončen, na nepřetržité přítomnosti vyškoleného personálu a na spolupráci s Policií ČR. „Už při prvním výběru také vylučujeme osoby se sexuálními delikty a s psychiatrickými diagnózami, protože práce s nimi vyžaduje jiný typ zařízení,“ doplňuje.

Problémy vznikají už v dětství a je důležité jim předcházet

Souběžně s péčí o propuštěné vězně se spolek Druhá míle chce prostřednictvím druhé služby nazvané Scholaris věnovat také terénní péči o školáky a studenty, kteří jsou v konfliktu se sociálním prostředím. „Protože s lidmi ve výkonu trestu odnětí svobody i po propuštění z výkonu trestu pracujeme dlouhodobě, je nám jasné, že převážná část jejich problémů vzniká už v dětství: už tehdy vznikají různé patologie a je nejlepší příležitost jim předcházet. Chceme proto poskytovat odborné sociální poradenství i terapeutickou a psychologickou pomoc, která bude tyto děti a mladé lidi navádět k lepší cestě a my se s nimi pak nemuseli setkávat ve výkonu trestu,“ shrnuje smysl této služby Milan Vašek a dodává, že základem pro toto působení je už existující síť škol, s nimiž spolek spolupracuje.

Přečtěte si  Olomoucká Letní škola slovanských studií přivítá téměř stovku studentů, nejvíce z USA

Druhá míle je nezisková organizace, která se zaměřuje na vzdělávání, podporu sociálních služeb, poradenství a práci s klienty s chováním náročným na péči. Název si vypůjčila z Ježíšova pokynu v evangeliu: „Když tě někdo nutí, abys ho doprovázel jednu míli, jdi s ním dvě.“ „Křesťanské poselství ani pomoc druhému člověku v nouzi se nemají uskutečňovat pouze z povinnosti, v mezích nutného řešení, ale je třeba překračovat tyto hranice nezbytnosti směrem ke skutečné a následné pomoci pro dobro člověka. Zapsaný spolek Druhá míle vnímá tuto potřebu a vyvíjí snahu k jejímu naplňování ve vztahu k propouštěným vězňům a k lidem v konfliktu se sociálním prostředím,“ uzavírá Vašek.

Autor: red Zdroj: Arcibiskupství olomoucké Foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


3 Comments

  1. Místním občanům by zejména pomohlo, kdyby se nerozhodovalo o nich bez nich….další problematický zářez Svatému Kopečku ze strany církve. Místních se nikdo na nic neptal a ani nic neoznámil. Mrkněte se na minulost jedinců, kteří uvedené budou provozovat…další zajímavé čtení. Samozřejmě se to musí pro veřejnost nějak zabalit…např. tím, že jde o “křesťanské poselství”.

    1
    1
  2. Kšefty církve za zády lidí a poplatníků, jako kudla do zad. Mlčky tutlané, shrábnout dotace od města a rozjet si církevní business. Stejný scénář jako všude. Černé prdele nemají plná prasátka, musejí brát jinde.

  3. Chtělo by to trestní oznámení za opomenutí informování veřejnosti o zásadní proměně životního prostředí mířenou na statutární město Olomouc.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*