Stát má zájem o zásobník plynu v Dambořicích, doteď sloužil Gazpromu

"Moravský Kuvajt" disponuje jedním z nejmodernějších zásobníků plynu v Evropě.

Přípravu na letošní zimu poznamenává možné přerušení dodávek plynu z Ruska. Česká republika už oficiálně splnila unijní cíl a naplnila přes osmdesát procent zásobníků. Vláda zároveň hledá cesty k odkupu zásobníků ze soukromých rukou. Jeden z nejmodernějších v Evropě se nachází v Dambořicích na jižní Moravě.

Česká republika zůstává nadále výrazně závislá na ruském plynu. Vláda proto aktivně hledá zásoby jinde. K naplnění zásobníků na požadovaných osmdesát procent pomohl například zemní plyn z Norska. Zároveň musí ministerstvo průmyslu a obchodu řešit připravenost zásobníků plynu.

Na území ČR se nachází celkem osm zásobníků. Plyn v nich z velké části náleží soukromým firmám. Ministr průmysl Jozef Síkela věří, že by jím mohla vláda v případě krize disponovat, a to díky novele energetického zákona. Pokračuje navíc v jednání s majiteli zásobníků o případném odkupu.

V okolí Hodonína se nacházejí menší ložiska ropy a zemního plynu. Oblast získala přezdívku “Moravský Texas”.

Dambořice v hledáčku státu

Jeden z nejmodernějších evropských zásobníků se přitom nachází v Dambořicích na Kyjovsku. Jeho kapacita odpovídá přibližně desetidenní zimní spotřebě plynu v celé republice. Stát už o něj projevil zájem.

„Jednání s vládou o převodu akcionářských práv neustále probíhají, průběh jednání ale zásadně nekomentujeme,“ vyjádřila se podle veřejnoprávní České televize k současné situaci ředitelka komunikace soukromé společnosti KKCG, které zásobník patří, Dana Dvořáková.

Kapacitu dambořického zásobníku chce získat polostátní ČEZ. Dosud si jej pronajímal ruský Gazprom, který o něj může přijít, protože v červenci přestal zásobník plnit plynem.

“Na základě přerušitelné rezervy jsme začali vtláčet plyn do tohoto zásobníku. Aktuálně je zde téměř čtyřicet procent objemu. Nyní čekáme na aukci, která bude vyhlášená na tuto kapacitu,“ citovala ČT mluvčího ČEZu Ladislava Kříže.

Starosta souhlasí

Zmíněná aukce by se měla konat v nejbližší době. Vláda má o kapacitu v zásobníku velký zájem, byť v nedávné době promarnila šanci na odkup zásobníků od německé firmy RWE. Záměr zdůvodňuje potřebou kontroly zásobníků a zamezení vyvážení plynu mimo ČR.

Odkup zásobníku do rukou státu podpořil také dambořický starosta Zbyněk Pastyřík. “Ano, jednoznačně by jej měl ‘vyvlastnit’ za náhradu stát a užívat státní podnik třeba v rámci gesce Státních hmotných rezerv,” odpověděl Pastyřík na dotaz redakce. Stabilita má podle něj v tomto případě přednost před zahraničními investicemi.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Dambořice jsou obec na úpatí Ždánického lesa v okrese Hodonín. Díky zdejší těžbě ropy se jedná o jednu z nejbohatších obcí v republice. Odtud pochází také přezdívka “moravský Kuvajt”. V Dambořicích se zároveň nachází jeden z nejmodernějších zásobníků zemního plynu v Evropě.

Autor: pjk, foto: Montpetrol

Doporučujeme


6 Comments

 1. No jo, jenže s Gazpromem obchodují např. takoví, jako je maďarský totalitní vůdce Orbán, a i on jen za cenu pochlebování jestřábům v Kremlu. Vláda ČR dodržuje smlouvy s ostatními členy EU důsledněji než Orbán, a tak se musí držet dražšího ČEZu.

  • My nejsme vláda – my jsme občané / voliči …

   V komunálních volbách ve Zlínském kraji je celkem pochopitelně nejvíce kandidátů za “Sdružení nezávislých / místní sdružení: dohromady 5 135 kandidátů, t.j. 43,10 %
   Moravané jsou v počtu 17 (0,14%); Trikolora 104 poslanců (0,14%);
   Nejsilnější je tradičně KDU-ČSL: 1 615 poslanců (13,56%)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*