Stav chlapce nakaženého tetanem se stabilizoval. Ročně se objeví řada případů odmítnutí očkování

Ilustrační obrázek

Stav tříletého chlapce, který neprošel očkováním proti tetanu a po nákaze byl převezen do brněnské nemocnice, se zlepšil. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára informoval, že chlapec už sedí i komunikuje. Setrvává ale v nemocnici. Hygienici označili případ tetanu u dítěte za raritu. Proti této nemoci je v tuzemsku zavedené povinné očkování. Hygienici však nemohou dát rodičům chlapce kvůli chybějícímu očkování pokutu, protože lhůta k projednání přestupku už byla promlčena, sdělila ředitelka protiepidemického odboru místní hygienické stanice Renata Ciupek.

Chlapec je z nejhoršího venku, stále ale není podle Žáry vyhráno. “Jeho stav je dobrý. Komunikuje, sám jí i sedí, ale ještě zůstane na klinice dětských infekčních nemocí,” řekl Žára.

Hygienici neudělí rodičům pokutu, zvažují další postup

Pokutě od hygieniků se rodiče vyhnou. Podle Ciupek má být dítě do roka věku naočkované hexavakcínou, hygienici pak mají další rok na to, aby v případě neočkování zahájili přestupkové řízení. Chlapec už je ale tříletý.

“Pokud je dítě starší dvou let, přestupkové řízení zahájit nemůžeme. Čin byl promlčen,” uvedla Ciupek. Dodala, že hygienici podstoupí další kroky, neřekla ale nic bližšího. O případ by se mohla zajímat například pojišťovna, která hradí náklady za léčbu, nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí. Náměstek ministra zdravotnictví už minulý týden, kdy případ vyšel najevo, uvedl, že lze diskutovat o vymáhání části nákladů po rodičích za zbytečnou léčbu.

Každý rok se vyskytne řada případů odmítnutí očkování

Podle Ciupek byl na jihu Moravy poslední případ tetanu v roce 1997 u dospělého. Hexavakcína obsahuje protilátky také proti obrně, hepatitidě B nebo záškrtu. “Máme desítky případů ročně, kdy rodiče dítě neočkují. Někdy to skončí pokutou, jindy promlčením,” dodala Ciupek.

Matka odmítla očkování i naordinovaná antibiotika

Chlapec byl hospitalizován začátkem září. Podle hygieniků očkování odmítla matka. Dítě bylo už v srpnu ošetřeno v brněnské nemocnici, protože si zasunulo zrezivělou baterii do nosu. V nemocnici tehdy nikoho nenapadlo, že není očkované a nasazená antibiotika prý matka hochovi nedávala.

Tetanus neboli strnutí šíje způsobují bakterie Clostridium tetani. Nemoc se projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Bez lékařské pomoci může skončit smrtí. V ČR se v posledních letech objevil nejvýše jeden případ ročně, někdy žádný.

Související články

Přečtěte si  Lesníci zbrojí na kůrovce. Velké rojení se očekává v květnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*