Stavba brněnské multifunkční haly začne 18. září položením základního kamene

Zdá se že mnohaleté přípravy na stavbu nové multifunkční haly v Brně spějí do finále a od slibů a řečí se definitivně přejde k činům. Po tom co v červenci schválila Evropsaká komise, že na stavbu budou moci být použity veřejné finance v potřebné výši, nestálo již formálně stavbě nic v cestě. Původní proklamace, že se stroje pustí do práce ještě během letních prázdnin sice nevyšly, ale těch pár týdnů už v tomto zdánlivě nekonečném příběhu nehraje roli. Vypadá to, že stavba haly skutečně začne v druhé polovině září.

Oficiální poklep základního kamene bude 18. září,” sdělil vedoucí tiskového střediska brněnského magistrátu Roman Burián. V polovině července Evropská komise schválila takzvanou notifikaci haly. Po dalších administrativních krocích už může stavba začít. „K dnešnímu dni máme úplně všechno zprocesováno,” řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Celkové maximální náklady na výstavbu mají být 5,8 miliardy korun. Novou multifunkční halu, ve které najdou nový domov i hokejisté Komety Brno, má firma Hochtief CZ postavit za 4,4 miliardy včetně venkovních parkovacích úprav. Brněnští zastupitelé v červnu schválili úvěr ve výši dvou miliard korun s předpokládaným splácením po dobu pětadvaceti let. Ten si bere městská společnost Arena Brno. „Mám za to, že se ekonomická situace ustálila a rozpočtové možnosti města nám umožňují projekt uskutečnit,” vyvrací brněnská primátorka Markéta Vaňková názory, že financování haly může ohrozit stav městských financí v budoucnosti.

V okolí již probíhají důležité související dopravní stavby

Výstavba arény vyvolává další investice, které přispějí k rozvoji velkého území v blízkosti centra. Ředitelství silnic a dálnic již zahájilo práce na rozšíření kilometrového úseku velkého městského okruhu na Bauerově. Zlepší se tak bezpečnost dopravy a půjde o dopravní napojení haly, proto se na investici podílí i město. Dopravní podnik města Brna pak již staví tramvajovou smyčku v blízkém uzlu Lipová.

Arénu projektovalo sdružení firem A PLUS a Arch.Design. Objekt má mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží. Zastavěná plocha je 16 698 m2, obestavěný prostor 475 000 m3. Kapacita haly bude až 13 300 míst, spolu s ní město vybuduje zhruba 1 300 parkovacích stání.

Kapacita haly podle typu aktivity

  • 13 300 – koncerty se stáním na ploše
  • 13 250 – hokej s kotlem na stání
  • 12 000 – tenis, volejbal, basketbal, futsal či florbal
  • 9 700 – koncerty se sezením na ploše

Autor: red Zdroj a foto: Magistrát města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*