Stavební plány Zlína dostávají zelenou. Vláda schválila dotaci na obchvat Zálešné

Vláda rozhodla o uvolnění 780 milionů korun na výstavbu dálničního přivaděče do Zlína a obchvatu Zálešné. Schválená částka představuje přibližně polovinu všech nákladů, které jsou nutné na propojení silnic D49 a I/49. Statutární město Zlín chystá výstavbu třetího úseku známého pod názvem obchvat Zálešné.

„Máme vydané územní rozhodnutí, což se nepovedlo nikomu po celou dobu dvacetileté existence tohoto záměru. Do dubna chceme vypsat výběrové řízení a začneme pracovat na stavebním povolení. Nyní čekáme na právní posouzení k tomu, aby se mohlo začít s další vlnou výkupu garáží,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Michal Čížek.

Zlínský kraj chystá stavbu propojení D49 s I/49 společně se zlínským magistrátem. Po dokončení se uleví řidičům, kteří se budou moci při průjezdu městem vyhnout jeho centru a pokračovat dál směrem na Vizovice.

„Je potřeba ocenit snahu a úsilí vedení Zlínského kraje, že zajistilo financování. Snažili jsme se nějakou dohodu uzavřít i s předchozím vedení kraje, ale bezúspěšně. Město a Zlínský kraj jsou dnes historicky nejblíže realizaci těchto velkých dopravních staveb,“ doplnil náměstek Michal Čížek. Zdůraznil přitom, že Odbor dopravy magistrátu města Zlína se této stavbě intenzivně věnuje již několik let. 

„Máme několik úspěchů již za sebou. Bohužel každý náš krok napadají ekologické spolky. Pokud zde nevznikne legislativní úprava k povolování těchto staveb, tak se obávám, že Česká republika bude stagnovat. Tato napadení jsou za mě čistě účelová a nemají nic společného s ochranou živočichů ani přírody. S několika připomínkami jsme se už vypořádali v několika odvolaní těchto spolků. Vyprojektovali jsme doslova vše možné i nemožné tak, aby byla spokojena fauna i flora. Nyní by už konečně mohlo dojít na lidi. Čekali jsme, že rádoby ekologové budou respektovat alespoň naši snahu vyjít jim vstříc, ale realita je, bohužel, jiná,“ uvedl náměstek Čížek.

V návaznosti na stavbu nové nemocnice a obchvat Zálešné chystá město revitalizaci Havlíčkova nábřeží

Část dálničního přivaděče, který povede přibližně v trase současné cesty z Fryštáku do Zlína, chystá Zlínský kraj. Obchvat Zálešné, který připravuje magistrát, naváže pod Burešovem na dálniční přivaděč a povede přes Zálešnou, kolem nemocnice a dopravního podniku na silnici I/49 do Vizovic. Až bude projekt obchvatu připraven k realizaci, magistrát předá podklady Zlínskému kraji, který na obě stavby vybere dodavatele a převezme podle deklarace veškeré náklady. „Obchvat Zálešné tak vybuduje Zlínský kraj jako přeložku silnice II. třídy Sokolská a Dlouhá,“ upřesnil Michal Čížek.

Náměstek primátora současně potvrdil, že město Zlín chystá revitalizaci Havlíčkova nábřeží, konkrétně lokality v okolí Krajské nemocnice Tomáše Bati. „Tato akce má navázat jak na stavbu nové nemocnice, tak i na obchvat Zálešné, kde chystáme cyklopodjezd podobný těm na Cigánově a Čepkově. Revitalizaci Havlíčkova nábřeží chceme začít naplno v roce 2025,“ uvedl Čížek.

Autor: red Zdroj a foto: Město Zlín

Související články

Přečtěte si  Jihlava se dočká moderního dopravního terminálu. Správa železnic připravuje velkou rekonstrukci nádraží

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*