Staveniště D55 ukrývalo pravěké sídliště z doby železné

Archeologický průzkum na staveništi D55

Archeologové odhalili v budoucí trase dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem pozůstatky pravěkého sídliště, které předběžně datovali do mladší doby železné. Zaznamenali nálezy i z jiných období.

Na pozůstatky osídlení archeologové narazili při výzkumu, který provádějí na místě budoucího úseku dálnice. Prozatím se jedná o pozůstatky čtyř chat a dalších menších sídlištních objektů zahloubených do terénu s nálezy keramiky.

Vznikající úsek D55 ukrýval artefakty i z dalších období. „Stavbu máme rozdělenou do pěti úseků. Všechny ještě nemáme prozkoumány. Už nyní ale víme, že se jedná o polykulturní lokalitu. Od začátku roku, kdy jsme zde zahájili záchranný archeologický výzkum, jsme v různých místech objevili pozůstatky osídlení z rozdílných období,“ uvedl podle veřejnoprávní České televize archeolog Ladislav Kaiser.

Jak informoval, zdejším nejstarším nálezem je šipka z období mladší doby kamenné. Dále odborníci odhalili neolitické osídlení, několik žárových hrobů z doby bronzové, chaty z doby železné a keramiku ze slovanského období, tedy 8. až 9. století našeho letopočtu.

„V následujících dnech plánujeme terénní výzkum a dokumentaci objektů z doby železné. Předpokládáme, že jde o okraj sídliště v blízkosti vodoteče, kde je výrazný potenciál dalších nálezů,“ citovalo veřejnoprávní médium Kaisera.

Šipka z mladší doby kamenné

Otevření úseku se plánuje za tři roky

Vedle archeologického průzkumu aktuálně na budoucím úseku D55 dochází k přeložení elektrických sítí, postupují i další přípravné práce. Stavbu úseku Ředitelství silnic a dálnic oficiálně zahájilo loni v září. Za téměř tři miliardy jej staví sdružení Eurovia a Strabag.

Nový úsek odvede tranzitní dopravu mimo Babice, Huštěnoice a Staré Město, kterými za stávající situace projede denně přibližně 15 tisíc aut. Tato část dálnice D55 by měla být otevřena v roce 2024.

Dosud je v provozu asi 16 kilometrů dálnice D55 mezi Hulínem a Otrokovicemi. V říjnu 2018 zahájilo Ředitelství silnic a dálnic dostavbu jihovýchodní části obchvatu Otrokovic, který je rovněž součástí D55. Se zprovozněním více než 3,1 kilometru dlouhého úseku počítají silničáři letos. Po kompletní dostavbě by měla dálnice D55 v budoucnu propojit střední, jihovýchodní a jižní část Moravy, dlouhá bude zhruba sto kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.

Plán úseku D55 mezi Babicemi a Starým Městem

Zdroj a foto: ŘSD

Související články

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*