Sto let moravské charity oslaví fotografie Jindřicha Štreita

Jedna z fotografií Jindřicha Štreita na téma bezdomovectví.

Letos uplynulo sto let od ustanovení dnešní Arcidiecézní charity Olomouc. Jubileum připomene výstava “Století charitního díla na Moravě”, která se uskuteční v olomoucké Galerii Biblio od 16. února do 12. března. Výstava snímků světově známého moravského fotografa Jindřicha Štreita v kombinaci s dobovými fotografiemi přiblíží profesionální sociální a charitní péči v průběhu celého století.

Fotograf Jindřich Štreit se s olomouckou Charitou setkává již řadu let. „Vážím si jejích aktivit, a to jak v Olomouci, tak i za hranicemi republiky. Jedním z projektů, na kterém jsme spolupracovali, byl cyklus fotografií Kde domov můj. Týkal se problematiky bezdomovectví. Ocenil jsem, jak moc se Charita stará o lidi bez domova, jak jim pomáhá a jaké služby jim nabízí,“ uvedl moravský fotograf, jehož dílo je oceňováno doma i v zahraničí.

V roce 2018 vydala Charita Olomouc netradiční publikaci fotografií Jindřicha Štreita Vzájemnosti, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova. Kniha je víc než sociálním dokumentem. Ke slovu se dostala i poezie, která společně s fotografickými obrazy renomovaného umělce odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a respektu k lidské důstojnosti.

Letošní jubileum podle vedení olomoucké Charity nabízí zdroj inspirace s pohledem do minulosti ke kořenům sociální charitní práce a zároveň je příležitostí propojit minulost se současností. „Pauza v činnosti Charity byla sice dlouhá, ale přesto můžeme mít stálé vědomí, že kořeníme hluboko v zajímavé a pestré minulosti. To je důvod, proč akce spojené s takovým zamyšlením mají obrovský smysl. Bohužel naše společnost se žene příliš dopředu a často se nestíháme zastavit a ohlédnout,” uvedl Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc.

Dnešní Arcidiecézní charita Olomouc měla původně působnost na celé Moravě, později došlo k organizačnímu osamostatnění diecézních charit na území Brněnské a Ostravsko-opavské diecéze.

Jedna z dobových fotografií

Současné fotografie i historické prameny

Expozice bude doplněna o publikace se sociální tematikou z fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Dobové předměty Svazu Charity zapůjčila olomoucká pobočka Zemského archivu v Opavě. Na výstavu mohou zájemci zavítat v otevírací době Vědecké knihovny v Olomouci od 17. února do 12. března 2022 v Galerii Biblio (Bezručova 2).

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Výstavu pořádá Charita Olomouc ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci a dalšími partnery. Záštitu nad výstavou převzal olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner.

Zdroj: Arcidiecézní charita Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*