Strom roku letos není z Moravy. Hugo z Lednice obsadil bronz

Vítězná Jabloň u Lidmanů v obci Machov na severovýchodě Čech

Organizátoři ankety Strom roku vyhlásili letošního vítěze. Nejvíce hlasů obdržela jabloň ze severovýchodu Čech. Putuje do evropského kola soutěže. Z moravských stromů se nejlépe umístil dub zvaný Hugo z Lednice.

Zvítězila jabloň z Čech

Vítězná jabloň, kožená reneta zimní, již přes sedm dekád stíní návštěvníkům hostince u Lidmanů v Machově na severovýchodě Čech nedaleko hranic z Polskem. “Strom je místním symbolem sousedského života, tradic a udržitelného rozvoje. Ačkoliv letošní rok úrodě obecně moc nepřál, tak jabloň u Lidmanů je obsypaná jablky. Zvláštností jabloně je dutý a křivý kmen. Podle pamětníků byly ve 20. letech minulého století na místě vysazeny čtyři jabloně. Když poslední z nich začala chřadnout, zachráněná větev dala život té současné,” popsal vítězný strom David Kopecký z nadace Partnerství, která anketu organizuje.

Nejlepšího umístění z moravských stromů dosáhl majestátní dub zvaný Hugo, který se nachází v areálu lednického zámeckého parku.

Hugo z Lednice

Získané peníze pomohou péči o stromy

Prostřednictvím ankety se Nadace Partnerství snaží podporovat a motivovat veřejnost k péči o významné stromy a k novým výsadbám. Díky tomu se v letošním zpoplatněném hlasování sešlo 190 tisíc korun, které stromové komunity získají zpět v podobě grantů na výsadby.

„Peníze získané prostřednictvím DMS a online hlasování putují na výsadbu a péči o stromy a aktivity s tím spojené. Na jaře příštího roku otevře Nadace Partnerství grantovou výzvu Sázíme budoucnost určenou všem letošním finalistům a držitelům titulu Strom hrdina. Vítězná jabloň si navíc odnese poukaz na arboristické ošetření a postupuje do zimního kola o Evropský strom roku,“ doplnila koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství. Minulý ročník evropského kola ovládla Chudobínská borovice z vírské nádrže na západě Moravy.

Organizátoři rovněž upozornili, že nominace pro nadcházející kulatý 20. ročník ankety se spustí tradičně s prvním jarním dnem příštího roku.

Výsledky ankety (zvýrazněny stromy z Moravy a Slezska):

Jabloň u Lidmanů2191
Lípy v Hřebenech1029
Hugo z Lednice490
Otec lesů – Vrakodávný veledub332
Praskoleská lípa320
Lípa sv. Jana Nepomuckého315
Černá dáma289
Strom rodáků250
Janovská tisíciletá lípa231
Jilm u gymnázia162
Javor z Velké Lhoty153
Roškopovská babyka91  
Celkem hlasů5853

Zdroj a foto: Strom roku

Související články

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Začíná hlasování o Strom roku | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*