Strom roku stojí na pomezí Čech a Moravy. Valašské dubisko skončilo druhé

Zpívající neboli Lukásova lípa v obci Telecí

Ve 20. ročníku populární ankety Strom roku zvítězila Zpívající lípa z obce Telecí nedaleko hranice Čech a Moravy. Od veřejnosti dostala 2 635 hlasů. Druhé místo obsadil strom s přízviskem Dubisko valašisko tvrdé z Kozlovic na moravskoslezském pomezí.

Bronz slaví v Brně, kde uspěl Smrk ztepilý na ulici Ramešova. Ve zpoplatněném hlasování lidé poslali celkem 7 256 hlasů. Díky tomu se podařilo vybrat bezmála čtvrt milionu korun, který Nadace Partnerství, organizátor ankety, rozdělí mezi letošní finalisty.

Ve stínu lípy sedávali významní literáti

Zpívající nebo také Lukásova lípa patří mezi nejmohutnější a nejstarší stromy v celé republice. Sedávali pod ní významní literáti, její příběh měl v plánu zhudebnit rodák zdejšího kraje Bohuslav Martinů. Stáří lípy je odhadováno na více než 700 let.

Samotná obec Telecí leží ve východních Čechách, nedaleko staré zemské hranice. Zpívající lípu nominovala za zdejší základní školu její ředitelka Olga Kosíková se svými žáky. „I kdyby Zpívající lípa nevyhrála, díky všem letošním aktivitám pořádaným u příležitosti ankety Strom roku mnozí získali mnohem silnější vztah k přírodě, přírodním památkám a především k místu, kde žijí. Skutečnost, že se něco takového děje, je pro nás velkým vítězstvím,“ uvedla dojatě Kosíková. Děti i dospělí na podporu svého favorita uspořádali výstavu, koncert a zpívání u lípy, a dokonce jí natočili vlastní film.

Z dutiny stromu zněly žalmy

Přízvisko Lípy odkazuje k působení Jednoty bratrské a jejímu pronásledování. Záznamy z období perzekuce tajných evangelíků vypovídají o tom, že si v dutině lípy bratr Jiroušek opisoval vypůjčený Nový zákon a Knihu žalmů Starého zákona. Podle poznámek na deskách opisu přitom údajně spotřeboval 1204 lojových svíček.

V pověsti se dále vypráví o tom, že když opisoval žalmy, zpíval si je, a poněvadž byl hluchý, sám je neslyšel. Zpěv se nesl z dutiny vysoko do koruny a zazníval střídavě ze všech stran. Díky ozvěně ve veliké dutině nabýval zvláštního zabarvení, které působilo o to víc tajemně právě v noci, kdy stařeček knihy opisoval. Odtud pochází název Zpívající lípa.

Barvy Moravy reprezentoval Strážnický dub zvaný “Dubisko valašisko tvrdé” stojící nad obcí Kozlovice, nakonec skončil druhý.

Vítězná lípa završila pomyslný kruh dvou dekád ankety Strom roku. Byla totiž nominována i do vůbec prvního celostátního ročníku, kde skončila čtvrtá. Spolu s letošním prvenstvím si odnáší i poukaz na odborné ošetření a účast v zimním mezinárodním kole, kde bude soupeřit o titul Evropský strom roku.

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Výsledné pořadí letošní ankety najdete na stránkách Strom roku.

Zdroj a foto: Strom roku

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*