Sucho trápí zemědělce, meruňky jsou v ohrožení

Úroda meruněk a dalších teplomilných peckovin na Moravě je letos opět v ohrožení. Způsobuje to extrémní průběh počasí, které rychle zakončilo období lehkého zimního klidu. Negativní vliv má i nezvykle silné sucho, vysvětluje odborník na ovocnictví z Mendelovy univerzity.

Jižní část Moravy platí za předního producenta meruněk. Pěstitelé letos zažívají kritické chvíle, kdy netuší, jak úroda dopadne. Podobná situace nastala už před dvěma lety.

“U některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o patnáct až dvacet dní dříve,” popsal letošní situaci Tomáš Nečas ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.

Negativní dopad na stromy a jejich budoucí plody má podle něj počasí, respektive kombinace nezvyklého sucha, kdy srážky od počátku roku dosahují kritické úrovně 26,3 mm (Lednice) oproti dlouhodobému normálu 73,0 mm (období let 1961 až 1990).

„Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 114,9 hodin v období leden až únor, letos to bylo ale 210,7 hodin,“ uvedl Nečas.

květy meruňky

U části druhů je míra poškození alarmující

Zásadním kritickým faktorem jsou podle vědců Mendelovy univerzity v Brně rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které již v současném stádiu narašení květních pupenů navozují u náchylnějších odrůd stav šokového poškození generativních orgánů květů.

„Podle našich výsledků dochází v současné době k poškození u skupiny odrůd příbuzných odrůdě Velkopavlovická až na úroveň více než 80 % poškození květů, u většiny ostatních odrůd dosahuje poškození květů 40-60 % a zcela výjimečně u některých odrůd prozatím na úrovni relativně bezpečných 20 %,“ vypočetl odborník z Mendelovy univerzity.

Poškození se týká i mandloní, a to zejména v oblastech kde teploty z pondělí na úterý dosahovaly i -7 až -9 °C. „Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný. Úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 ve vážném ohrožení,“ dodal Nečas.

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Pixabay, Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*