Švancara začal jednat s městem kvůli podpoře mládežnického fotbalu. Osud areálu za Lužánkami je stále nejistý

Zchátralý stadion za Lužánkami je smutnou vzpomínkou za zašlou slávu brněnského sportu. Napravit se to snaží projekt, který získal podporu od Brňanů.

V listopadu roku 2022 vyhrálo město Brno dlouholetý soud o vlastnictví komunikací v okolí fotbalového stadionu za Lužánkami. Zdálo se, že dlouhodobě zablokované plány na oživení sportovního areálu se konečně rozeběhnou. Město však nečekaně oznámilo, že o stavbě fotbalového stadionu v této lokalitě již neuvažuje a následně pod záminkou bezpečnosti odmítlo realizovat i vítězný projekt participativního rozpočtu na dočasné využití lokality pro tréninkové centrum mládeže. Hrozící spor s fotbalovou veřejností se město pokouší zažehnat dohodou s jedním z hlavních iniciátorů oživení sportovního využití lokality Petrem Švancarou.

Výsledkem jednání primátorky a dalších zástupců vedení města Brna s Petrem Švancarou je konkrétní dohoda na společném postupu a konzultacích v problematice tréninkového centra mládeže. První krok navazuje na rozhodnutí radních z minulého týdne, kdy schválili zpracování statického posouzení objektu fotbalového stadionu za Lužánkami včetně všech konstrukcí. „Posudek má být hotov do tří měsíců a vyplyne z něj mimo jiné i to, jestli, za jakých omezení či s jakými nutnými úpravami je možné stadion dočasně využívat. Pokud by to bylo možné, budeme s Petrem Švancarou jednat o tom, že by si stadion pronajal a postaral se o jeho využití stejně jako v minulých letech,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Dalším tématem bylo vybudování nových fotbalových tréninkových kapacit. Projekt Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým, který uspěl v rámci participativního rozpočtu Dáme na vás, se z důvodu právních překážek ukazuje zřejmě jako nerealizovatelný, město proto prostřednictvím své společnosti STAREZ – SPORT urychlilo přípravy rozšíření fotbalového centra v Brněnských Ivanovicích. „Měla by zde vzniknout dvě nová hřiště s přírodní trávou, jedno bude standardní hrací a druhé menší, tréninkové. Stavební povolení bychom měli získat ještě letos, hotovo by mělo být v roce 2024,“ sdělil radní města Brna pro oblast sportu Tomáš Aberl.

„Peníze určené pro původní projekt z Dáme na vás zůstanou určeny pro stadion za Lužánkami nebo pro jiné fotbalové aktivity. Nyní musíme najít shodu s navrhovatelem tak, aby mohly tréninky mládeže začít co nejdříve. A pokud to nepůjde zde, tak na jiném místě,“ doplnil radní města Brna pro oblast participace Filip Chvátal.

Přečtěte si  Dopravní podnik Brna testuje parciální trolejbusy na spojené lince z Bystrce na Sadovou a do Soběšic

„Obavy města Brna o bezpečnost návštěvníků fotbalového stadionu za Lužánkami chápu. Vítám, že se jeho vedení rozhodlo nynější stav urychleně řešit a hledat způsob, jak prostor i nadále využívat. Rád jsem také přijal pozvání, abych se zapojil do jednání o řešení budoucnosti stadionu,“ řekl Petr Švancara.

Město škrtá výdaje kde může

Je otázkou, do jaké míry jsou obstrukce magistrátu kolem tréningového centra skutečně zapříčiněny nevyhovujícím stavem nevyužívaného fotbalového stadionu nebo jde jen o zástupný problém a neochota přiznat, že město potřebuje převést vyčleněné prostředky na jiné akce. V sousedství fotbalového stadionu měly již letos začít práce na multifunkčním sportovním zařízení včetně sezónně využívaného rychlobruslažského oválu za 190 milionů, ale z výstavby pravděpodobně sejde.

Podobně byla zastavena soutěž na novou podobu náměstí v městské části Husovice, která vyvolala kontroverze z důvodu ohrožení historické lipové aleje. Město náhle otočilo, od akce ustupuje, a zdůvovodňuje to právě ochranou stromů.

Autor: red Zdroj a foto: Magistrát města Brna, Architekti Hrůša & spol.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*