Symbol záplav 1997. V Troubkách odstranili nepovolenou hráz, plánují moderní protipovodňový systém

Obec Troubky na Přerovsku odstranily jednu z nepovolených hrází, kterou nechaly vybudovat v roce 2013 na ochranu proti povodním bez povolení úřadů. Podle odborníků by neměla účinnost. Troubky, symbol záplav z roku 1997, tak chrání proti velké vodě jen hráz Závalí. I ta vznikla bez stavebního povolení, má ale status dočasné stavby. V budoucnu bude obec nedaleko soutoku Moravy a Bečvy chránit komplexní systém ochrany, kvůli kterému se třetím rokem vykupují pozemky.

Obec se svépomocně chránila před další katastrofou

Val na Panské louce, který vznikl na mezi oddělující katastr Troubek od přerovské části Henčlov, obec odstranila s místními zemědělci. „Byla tehdy snaha na tomto místě opatřením odklonit vodu tak, aby se nedostala do obce nebo aspoň aby se eliminovala. Podle studie z VUT v Brně by však měla hráz minimální vliv,“ uvedl starosta Troubek Radek Brázda.

Hráz Závalí nechala obec vystavět bez stavebního povolení v roce 2010 poté, co ji vyplavila další povodeň. Val dlouhý 700 metrů částečně navazuje na starou selskou hráz a úřady jej dodatečně schválily jako dočasnou stavbu. “Jako stavba dočasná má povolení prodlouženo do roku 2020, pravděpodobně budeme žádat v příštím roce o další prodloužení, neboť je to aspoň nějaká protipovodňová ochrana v naší obci,” doplnil starosta.

Plánuje se nový moderní systém ochrany

Obec v roce 2015 přijala protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Zajistit je má hrázový systém v délce 6177 metrů, který ochrání obec do kulminačního průtoku povodně v Bečvě při stoleté povodni s převýšením 0,85 metru. Náklady se odhadují na 400 milionů korun.

“Obec bude před povodněmi chráněna až po vybudování komplexu opatření. Ze strany Povodí Moravy byla zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí. V souladu s touto dokumentací zajišťuje obec Troubky majetkoprávní vypořádání a také změnu územního plánu obce. Následně může být požádáno o územní rozhodnutí,” sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Termín výstavby podle ní zatím nelze odhadnout.

Obec investuje stamiliony do výkupu pozemků

Troubky vykupují pozemky od roku 2017, dosud za ně obec zaplatila majitelům přes čtyři milionu korun, letos má na výkup ještě rezervu 400.000 korun. “Vykoupili jsme již přes 3,5 hektaru pozemků, ale stále zbývá kolem sedmi hektarů. Pomalu začínáme přistupovat k tomu, že budeme uzavírat kupní smlouvy o smlouvách budoucích. Musíme ale schválit nový územní plán,” doplnil starosta.

Přečtěte si  Mezi nejlepší města pro podnikání na Moravě patří krajská centra. Překvapila obě Meziříčí

Velká voda ničila v roce 1997 i 2010

Do obce, ve které žije kolem 2000 obyvatel, vtrhla voda 7. července 1997 večer a srovnala se zemí víc než polovinu domů. V troskách zemřelo devět lidí. Následně se muselo zbourat 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina obyvatel. Škody dosáhly 700 milionů korun. V obci bylo poté postaveno na 200 domů. Povodně postihly Troubky i na jaře roku 2010.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*