Tajemství unikátního bytu z 30. let odhaleno: Uvědomělá rodina chránila nábytek

V unikátním bytě z 30. let jsme se byli přímo podívat.

AKTUALIZOVÁNO

Náhodný objev bytu s téměř kompletně zachovaným interiérem z 30. let v centru Brna vyvolal hotovou senzaci. Zprávám z Moravy se podařilo odhalit, jak je možné, že se prostor dochoval v takovém stavu. Významná architektonická památka totiž měla obrovské štěstí na nájemníky.

O objevu zapomenutého unikátního bytu jsme psali v tomto článku.

Unikátní interiér poctivě zachovávali

Krátce po zveřejnění zprávy o objevu unikátního bytu se redakci Zpráv z Moravy začali ozývat pamětníci, kteří jako nájemníci v bytě prožili kus svého života. Záhy se nám podařilo zkontaktovat paní Miluši Podhradskou, která svým svědectvím vysvětlila takřka zázračný jev, že se honosný interiér zachoval v tak skvělém stavu až do dnešních doby.

Paní Miluše Podhradská žila se svou rodinou v bytě na Hlinkách padesát let. Rodina, která měla byt patřící po válce městu Brnu v nájmu mezi lety 1957–2007, ihned pochopila, o jak významný prostor se jedná, a honosný předválečný interiér poctivě zachovávala – a to až do takové míry, že zde například po dobu jejich nájmu zůstala původní kuchyň.

“Bydlela jsem v uvedeném bytě se svými rodiči, sestrou a prarodiči prakticky 50 let. I stará paní (Felicitas Sherman, roz. Herdan; pozn. red.), která se v tom bytě narodila a ještě před válkou a po roce 1989 nás navštívila, byla dojata, jak je byt zachovaný a udržovaný,” vzpomíná paní Miluše Podhradská.

Teprve až další nájemnice bytu, která zde žila v letech 2007-2016, se řady původních prvků bohužel zbavila.

Paní Miluše Podhradská popisuje, jak vypadal byt, když v něm její rodina žila.

S paní Podhradskou a za přítomnosti odborníků, kteří připravují podklady pro budoucí využití bytu, jsme se šli do bytu přímo podívat.

“Kamna na topení stála místo plynového kotle. Byla to litinová kamna obložená oranžovými kachlemi. V obývacím pokoji byla komoda a velký rozkládací jídelní stůl se čtyřmi čalouněnými židlemi. V zadní části zůstaly tři skříňky a ty byly součástí rohových pohovek. Lustry v zadní části obývacího pokoje jsou původní, pouze sklo bylo kulaté, mléčné,” popisuje paní Podhradská stav bytu v době, kdy v něm s rodinou žila.

Další fotografie bytu naleznete zde.

Pamětník meziválečného společenského života

V bytě od roku 1933 bydlel Richard Herdan, který byl vedoucím exportního oddělení Škodových závodů pro jižní Ameriku. Byt dostal od svého tchána, známého židovského intelektuála Eugena Teltschera, jako svatební dar pro sebe a svou ženu Johannu. Unikátní interiér z 30. let se pojí právě s tímto manželským párem, jak dokládají i iniciály “HR” na kování zakrývající ústřední topení v jednom z pokojů. Richard Herdan dostal nabídku na novou práci v zahraničí, kterou přijal a v srpnu 1938 s celou rodinou opustil Československo. Herdanovi se tím zachránili před tragickým osudem, který stihl jejich příbuzné coby osoby židovského původu.

Přečtěte si  Vila cestovatele Miroslava Zikmunda se otevře veřejnosti. Bude v péči nadačního fondu

Jejich syn Leo teď odborníky informoval, že autorem zachovaného interiéru byl meziválečných architekt židovského původu Emerich Horvath. Přímo v bytě na Hlinkách kus dětství prožila vedle svého bratra i Felicitas, provdaná Sherman. Oba potomci manželů Herdanových dosud žijí. Herdanovi zvažovali požádat o navrácení bytu v rámci restitucí, podle platných zákonů však na ně nemají nárok.

Michal Doležel, který se hodnotnou architekturou dlouhodobě zabývá a patří mezi “objevitele” zapomenutého bytu, už dříve uvedl, že se připravuje pasportizace dochovaného interiéru a materiálový průzkum. V budoucnu by zde mohl vzniknout reprezentativní prostor, například s expozicí o bydlení a životním stylu majetné vrstvy obyvatel meziválečné zemské metropole.

Zájemci mohou tento architektonický skvost vidět na vlastní oči v rámci projektu Open House Brno, v neděli mezi 10. a 12. hodinou.

Autor: pjk, foto: redakce, archiv rodiny Herdan

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*