Těžba blízko zdroje pitné vody dostala od ministerstva zelenou. Odpůrci jsou připraveni bránit se soudně

Těžba štěrkopísku Moravský písek Hodonínsko Bzenec-komplex
Těžba štěrkopísku na Hodonínsku

Ministerstvo životního prostředí odmítlo námitky odpůrců těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Báňský úřad stanovil dobývací prostor, o těžbě ale ještě nerozhodl. Pokud by k ní udělil souhlas, bude se Jihomoravský kraj i desítky blízkých obcí bránit soudně. Odpůrci těžby mají obavu ze znečištění blízkého zdroje pitné vody pro víc než 100.000 lidí.

O kauze jsme už dříve psali – viz tento článek.

Ministerstvo odmítlo všechny námitky a vydalo v procesu stanovení dobývacího prostoru kladné stanovisko. Na základě toho báňský úřad vydal rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Vyjadřuje způsob využití území. Neznamená však samotné povolení o těžbě, o které rozhodne nový proces. Kraj a obce podaly odvolání, v opačném případě by firma České štěrkopískovny mohla podat samotnou žádost o těžbu.

Další osud těžby má v rukou báňský úřad

Mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek uvedl, že v polovině ledna skončí lhůta pro podání vyjádření všech účastníků řízení. Báňský úřad je potom vyhodnotí a rozhodne o odvoláních. Ministerstvo životního prostředí, které vydalo kladné stanovisko, podle náměstka jihomoravského hejtmana Šlapala námitky kraje odmítlo. “Posílali jsme tam odborná stanoviska, která těžbu nedoporučují nejen kvůli těžbě samotné, ale kvůli dalším souvisejícím věcem, jako třeba najetí těžké techniky a podobně. Zdůraznili jsme jim to riziko ohrožení pitného zdroje, ale oni naše námitky odmítli,” uvedl Šlapal.

Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí napsal, že řízení vede báňský úřad, a proto je potřeba se s dotazem na informace obracet na něj. Machek potvrdil, že ministerstvo i po přezkoumání trvá na svém kladném stanovisku. Už dříve řekl, že po stanovení dobývacího prostoru bude následovat nové řízení o samotné těžbě, pokud zájemce podá žádost. Úřad pak bude zjišťovat znovu všechna stanoviska, rozhodnutí nelze předjímat.

Pokud se rozhodne o zahájení těžby, odpůrci se budou bránit soudně

Pokud by úřad udělil povolení k těžbě, navrhne Šlapal radním kraje, aby se bránili všemi prostředky a obrátili se na soud. O soudu už mluvili i zástupci obcí, jako například Moravský Písek, Uherský Ostroh, Ratíškovice a další, jejichž obyvatel by se těžba a případné znečištění vodního zdroje mohlo dotknout.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100.000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice. Obavy o jeho možné nevratné poškození v důsledku těžby štěrkopísku vyjádřili v minulosti i jihomoravští hygienici.

Zdroj: ČTK, foto: Naše voda

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*