TIPY NA AKCE: Fašank, ostatky, končiny. Po celé Moravě se chystají na závěr masopustního veselí

Tradiční fašank ve Strání, jehož součástí je tanec "pod šable".

Vánoce za námi, Velikonoce daleko před námi. Na co se těšit v únorovém mezidobí? Až do Popeleční středy se bude konat tradiční zábava spojená s koncem masopustu. Na řadě míst Moravy si zachovala tradici, někde se ji podařilo obnovit. Přečtěte si nás přehled tipů.

Někde jí říkají fašank, jinde ostatky či končiny. Tradiční zábava spojená s koncem období masopustu mí na Moravě několik jmen, ale význam stejný. Je totiž potřeba pořádně oslavit období hodování před příchodem velikonočního půstu.

Ten začíná Popeleční středou, která letos připadá na 2. března. Poté by se podle tradice člověk měl vzdát hodování a popíjení až do velikonočních svátků. Do té doby čeká řadu obcí a měst bujaré veselí plné maškarních průvodů, tancovaček, ale i zabijaček.

„Nepřekvapuje nás, že se fašanky stále konají. Je to staletá, vůči nevlídným dobám odolná tradice,“ říká o masopustní zábavě ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová. Podle ní jsou zvláště obce na východě Moravy na tradici fašanku náležitě hrdí a nenechají si ji vzít.

Pořadatelé masopustní zábavy naplánovali zejména na dva víkendy, které předcházejí mezní době. Nejvíce akcí se tak letos uskuteční v soboty 19. a 26. února. Někde hodlají dodržet přísnou tradici a fašank se zde uskuteční ve tři sváteční dny od neděle do úterý před Popeleční středou.

Ostatky v Přerově

Ve Zlíně uctí královnu, v Kunovicích se bude střílet

V sobotu 19. února se bude například konat v pořadí 22. Lešetínský fašank ve Zlíně, který bude přizpůsoben oslavám výročí 700 let od první písemné zmínky o městě. Budete zde moci potkat i královnu Elišku Rejčku spjatou s historií města. Návštěvníky této akce čeká vedle různých vystoupení i sledování tradičního průvodu a hlavně velkolepé a vždy originální pochovávání basy.

V tutéž sobotu se chystá masopustní zábava také do Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech. Návštěvníci zažijí, co to jsou správné hanácké ostatke. Mohou se těšit na masopustní zvyky včetně předání ostatkového práva, nabídku zabijačkových výrobků, klání o nejlepší tlačenku i jitrnici, jakou svět neviděl.

Na pátek 25. února se masopustní veselí do Nového Jičína. Součástí prvního zdejšího letošního jarmarku bude průvod maškar od 10 do 15 hodin, do kterého se může zapojit každý. Chybět nebudou zabijačkové a jiné gastrospeciality.

O týden později, v sobotu 26. února, se uskuteční událost s ještě delší tradicí. Pod názvem Festival masopustních tradic Fašank 2022 na návštěvníky ve Strání čeká 35. ročník nádherné, všemi smysly vnímatelné tradiční veselice. Kvůli covidu se sice omezuje na venkovní program, ale i ten nabídne pestrou škálu zážitků – v centru obce Strání u zámečku bude jarmark tradičních řemesel, prodej výrobků včetně zabíjačky a především přehlídka masopustních tradic. Zajisté nebude chybět proslulý mečový tanec Pod šable. Lákavou součástí rozverné soboty bude den otevřených dveří v místní sklárně Ladislava Breznického.

Přečtěte si  Cyrilometodějská stezka spojila Olomouc, Kroměříž a Velehrad

Výstřelem z děla odstartuje v tutéž sobotu v 13 hodin také fašankový průvod v Kunovicích. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku koblih od Tetiček, členek stejnojmenného sboru, které je budou nabízet v kulturním zařízení Pálenice. A v Areálu Jízdy králů se dočkáte také zabijačkových specialit od Mužského pěveckého sboru.

Veselý a poutavý program připravují také například v bělokarpatském Muzeu Bystřice pod Lopeníkem. I jeho pracovníci se na návštěvníky těší v sobotu 26. února, a to od 9 do 14 hodin. Odpoledne navíc zahrají pověstní Bystřičtí heligonkáři.

Deset minut po 10. hodině dorazí ten samý den na Hanácké náměstí v Kroměříži veselé maškary s medvědem. Od 9 do 17 hodin zde bude probíhat tradiční Masopustní jarmark. V nabídce bude spousta dobrot a zábavy, po celý den bude hrát cimbálová muzika Denica. Rodiny s dětmi jistě potěší masopustní karneval, který začne v 10.30.

Na vodění medvěda a masopustní speciality jsou návštěvníci v sobotu 26. února srdečně zváni také do Bystřice pod Hostýnem proslavené nedalekým poutním místem a též evropsky významnou tradicí výroby ohýbaného nábytku. Prodej masopustních specialit a fašankové veselí na bystřickém náměstí TGM začne v 10.30.

Vůbec poprvé se masopustní rej stane součástí dění na nádvoří zámku Moravský Krumlov. Od 9 do 16 hodin se zde mohou návštěvníci těšit na tradiční jídla, kejklíře i projížďky na koních. Součástí bude v sobotu i v neděli od 13 hodin průvod maškar, které navíc budou mít vstup zdarma na výstavu Slovanské epopeje.

Ne všechny fašanky se ovšem uskuteční o víkendu. Na pondělí 28. února si lidovou zábavu, poslední před půstem, naplánovali v Korytné. Od 10. hodiny dopolední se koná obchůzka krojovaných mládenců za doprovodu dechové hudby, večer pak propukne zábava s tancem v kulturním domě.

Doslova v poslední možný den, v úterý 1. března, si uspořádají fašanky ve Valašských Kloboukách. Pod heslem “Fašanky, fašanky s černými fúsy / pantáta bachratý tancovat musí” se bude před klobouckým íčkem tancovat s medvědem, popíjet a užívat dobrot po celý den.

Autor: pjk, zdroj: stránky jednotlivých akcí, foto: obec Strání, město Přerov

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*