Tipy na víkend: Na kolo, podzimní slavnosti či soutěž o nejlepší frgál

Počasí se venku řádně ochladilo, což signalizuje příchod pořádného podzimu. Chladnější počasí, které nás čeká o nadcházejícím prvním říjnovém víkendu, však nebrání vyrazit na výlet, za zábavou, kulturou a poučením. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Na kole naposledy mezi vinohrady

Uherskohradišťsko, 5. říjen, 8:30-17:30

14. ročník symbolického zavírání cyklostezek v centru Slovácka začne v 8:30 hod. na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Po zahájení se odstartují jednotlivé cyklistické stezky různé délky a náročnosti, vedoucí přes mikroregiony Uherskohradišťska. Stejně jako při zahájení sezóny si cyklisté mohou vybrat z několika tras, například stezka Muškátu moravského, nebo Blatnického roháče. Součástí akce jsou i dvě trasy pro pěší turisty.

Účastníky čeká návštěva tří vinařství, jejichž vína patřila mezi nejlépe ohodnocená v soutěži TOP Víno Slovácka 2019. Navštívit dále mohou Skanzen Rochus či další památky lidového stavitelství v celém regionu podél tras. Na pohodové trase Za Moravú cyklisté navštíví památkové objekty hned dva – Muzeum v Huštěnovicích a Muzeum myslivců a pytláků v Babicích. Nebude chybět dobré občerstvení složené z místních specialit – zvěřinový guláš ze Stříbrnic, domácí buchty z Blatničky, tradiční chleba se sádlem z Vlčnovských búd a cyklomenu ze Sadů.

Odpoledne bude pro malé a velké cyklisty a širokou veřejnost připraven na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti bohatý kulturní program s losováním o „vinné“ i „nevinné“ ceny.

Více informací

Pravé valašské (nejen) frgálové klání

Velké Karlovice, 4.-6. říjen

Umíte upéct pravý valašský frgál? Nebo vyrobit klobásu, která obstojí i u náročných gurmánů? Při Karlovském gastrofestivalu, který se uskuteční 4. až 6. října ve valašských Velkých Karlovicích, budou moci zájemci opět v těchto dovednostech poměřit síly a zasoutěžit si o atraktivní ceny.

Soutěž o nejlepší valašský frgál má ještě delší tradici. Ve Velkých Karlovicích se konala již několik let před vznikem Karlovského gastrofestivalu, letošní ročník je sedmnáctý v pořadí. V hlavní kategorii porota hodnotí koláče vyrobené dle pravidel Evropské unie z roku 2013 – tedy takové, které mají 30 cm v průměru, váží 600 gramů, mají jednodruhovou náplň a byly vyrobeny na území Valašska. Kdo pochází odjinud nebo chce předvést svou fantazii upečením koláče netradičního tvaru či velikosti, může se zapojit do zvláštní kategorie pro kuriózní a jiné koláče. Je skvělou příležitostí třeba i pro odborné a gastronomické školy.

K účasti v soutěži stačí přivézt koláč v neděli 6. října do 9:30 hodin do Velkých Karlovic. Veřejná ochutnávka pak začne v pravé poledne. Vítězové se opět mohou těšit na ceny od Resortu Valachy, značky ETA a časopisu Apetit.

Hlavní program Karlovského gastrofestivalu se bude konat v sobotu 5. a neděli 6. října a opět nabídne ochutnávky specialit u místních hotelů, penzionů a restaurací rozesetých na 3,5 km v údolí Léskové, ale také mezinárodní farmářský trh, kuchařské show, frgálovou manufakturu s možností zkusit si výrobu frgálů a další doprovodný program. Třešinkou na dortu bude opět Michelinská galavečeře a Michelinský oběd ve Spa hotelu Lanterna, letos pod taktovkou první a jediné ženské držitelky prestižní michelinské hvězdy ve střední Evropě, maďarské šéfkuchařky Eszter Palágyi.

Přečtěte si  Nově upravená prohlídková trasa na zámku Velké Losiny přibližuje nejmladší historii a život posledních majitelů

Více informací

Den zvířat v Zoo Jihlava

Zoo Jihlava, 5. říjen, 11:00-15:30

Oslavte Den Zvířat v jihlavské zoologické zahradě. Zváni jsou malí i velcí. Stáří se týká i zvířecích obyvatel a Zoo Jihlava vám ty nejstarší představí dle následujícího harmonogramu:

12:30 hrošík – 13:00 gibon – 13:30 krokodýl čelnatý – 14:00 tapír – 14:30 irbis

V areálu zoo návštěvníky čeká soutěžní kvíz nazvaný „Kolik nám je?“. V centu PodpoVRCH se připravuje výtvarná dílna, hry pro děti, přírodniny i ukázka živých zvířat. Tamtéž bude pro týmy dětí a jejich prarodičů připraveno i KvíZOOvání v 11:30 a v 15:00 hodin.

Více informací

Zámecké slavnosti burčáku, vína a zabíjačky

Zámek Bohutice, 5. říjen, 10:00-23:00

Pro návštěvníky je připraven bohatý program. Zabíjačka a zabíjačkové speciality, několik druhů bohutického burčáku a meruňkovice, bohatá nabídka piva, řízené degustace bohutických vín, cimbálová muzika, šermířské souboje, vystoupení žonglérů a kejklířů, střelci Sv. Gottharda a jejich dobové ležení, přehlídka historického spodního prádla, ukázky tanců – charleston a kankán, ukázky tradičních řemesel, lukostřelba, prohlídky zrekonstruovaných zámeckých sklepů, atrakce pro děti a večerní ohňostroj.

Veškerá útrata proběhne prostřednictvím speciálního platidla – Bohutického dukátu. Akce se koná za každého počasí. Návštěvníci mohou využít dobrého železničního spojení na trati Brno – Hrušovany nad Jevišovkou (zastávka Bohutice).

Více informací

Balady zbojnické, příběhy šermířské

Hrad Sovinec, 5.-6. říjen, vždy od 9:10-17:50

Přijďte si na hrad Sovinec prohlédnout loupežnické povídky a šermířské příběhy, které vždy nekončí katovou sekerou. Hrad je otevřen po oba dny od 9:10 do 17:50.

Pro návštěvníky je připraven celodenní program v podání skupin šermu Nuntius Regis, jenž odehraje šermířskou pověst Nevěsta z Kyjeva a připomenou šermířský příběh Slavík loupežník. Divadelní a šermířská společnost Divadlo bez střechy představí Loupežnickou baladu ze středověké katovny. Skupina scénického šermu Allegros srdečně zve na oblíbené šermířské pohádky Popelák a Pepouš.

Dále se můžete těšit na sokolnické ukázky výcviku a příletů dravých ptáků, prohlídky hradu s průvodcem od 9:30 do 16:30, loutkové pohádky a historická řemesla a na zub křupavé trdelníky a propečené klobásy.

Více informací

Festival slivovice i jízda velocipedů

Biskupice, 5. říjen

21. ročník festivalu slivovice s názvem Biskupické kaléšek se odehraje v sobotu 5. října v Palírně Biskupice. Současně s tím se uskuteční 18. ročník jízdy historických velocipedistů od pálenice k pálenici.

Jako každý rok i letos je připraven bohatý program. Průvod vyjde v dopoledních hodinách od Obecního úřadu a vydá se do technického zázemí obce ke slavnostnímu zahájení. Těšit se můžete na košt, koncerty různých kapel, které budou probíhat až do nočních hodin. Pro děti je připraven program v podobě skákacího hradu a malování na obličej.

Dále se uskuteční jarmark, projížďky v koňském spřežení či výstava.

Více informací

Zdroj a foto: weby akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*