Tipy na víkend: na mikulášské slavnosti či vánoční výstavy

Valašský mikulášský jarmek
Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách

Na Moravu už dorazila pořádná zima, akorát nám ještě chybí pořádná nadílka sněhu. Toho se nejspíš o nadcházejícím víkendu nedočkáme. Čeho se však určitě dočkáme, je řada krásných akcí spojených oslavou adventu i mikulášskými slavnostmi. Kam vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Pravý tradiční valašský mikulášský jarmek

Valašské Klobouky, 7. prosinec

Valašský mikulášský jarmek

Ať už máte Valašský mikulášský jarmek (jarmark) spojený s prožitky, lidovými zvyklostmi, chutěmi nebo vůněmi, můžete se opět začít těšit, že vzpomínání brzy vyměníte za pravou a jedinečnou příchuť procházky uprostřed jarmekového veselí. To letošní, které pro vás znovu po roce oživí krásu lidových zvyků a tradic, se odehraje v sobotu 7. prosince 2019.

V pořadí již osmadvacátý ročník jarmeku pozve návštěvníky na ukázky starodávných řemesel či podívanou na lidové zvyky patřící k adventu, naláká na vynikající valašské dobroty kyselicí počínaje a rožněným jehněčím konče, potěší při poslechu muzik a souborů, rozveselí mikulášskou obchůzkou s průvodem čertovských družin a přichystá i mnoho dalších milých setkání.

Předzvěstí jarmeku bude malý trh a série hudebních vystoupení již v pátek 6. prosince, za soumraku pak bude rozsvěcen vánoční strom a jarmek bude slavnostně zahájen.

V sobotu se Masarykovo náměstí ve Valašských Kloboukách zaplní stánky řemeslníků, kteří nabídnou své produkty z přírodních materiálů, vánoční ozdoby, keramiku, řezbované i proutěné zboží a mnoho dalšího. Velkou část řemesel lidé uvidí přímo naživo, stačí se zastavit ve Staré radnici, v dřevěnicích na Kosence, u Janíků, u Pechanců, u Pivečků či v sálech Klobučanu a Besedy. Bude se tu paličkovat, vyřezávat, zdobit, péct nebo tkát. A k tomu určitě bude také pěkně veselo, protože se bude na každém kroku hrát a zpívat.

Více informací

Adventní zámecký koncert lidové hudby

Zámek Valtice, 8. prosinec, od 18:00

Barokní divadlo na zámku Valtice
Barokní divadlo na zámku Valtice

V neděli 8. prosince se v barokním divadle na valtickém zámku uskuteční adventní koncert cimbálových muzik. Vystoupí CM Otazník, Valtičánek, Kapuráci a Osminka, Dětský národopisný soubor Borověnka a jako host koncertu taneční kroužek Centrum 4All.

Přijďte se pobavit a porozjímat na adventní koncert lidové hudby v krásných prostorách zámeckého divadla. Vstupné je dobrovolné.

Více informací

Tradiční vánoční výstava betlémů a řemesel

Kroměříž, 7. prosinec

Flora Vánoce 2019

Na Výstavišti Kroměříž proběhne tradiční výstava Floria Vánoce. Návštěvníci se mohou těšit na krásně nazdobené pavilony a unikátní sbírku vánočních betlémů.

Přečtěte si  Zikmundova vila ve Zlíně poprvé otevírá své dveře v rámci Dnů architektury. Nechte se okouzlit jejím příběhem a prohlídkou zahrady

Výstava Floria Vánoce proběhne v sobotu 7. prosince. V rámci výstavy si lidé mohou zakoupit adventní věnce, vánoční stromečky nebo vlastnoručně vyráběné dárky ze dřeva či železa. Ke zhlédnutí bude několik ukázek tradičních řemesel a lidové umělecké výroby. Výstavy se tradičně zúčastní školy a školky z Kroměříže i blízkého okolí, které budou soutěžit o nejkrásněji nazdobený vánoční stromeček.

V pavilonu A budou vystaveny desítky velmi hodnotných betlémů z širokého okolí. Návštěvníci se mohou těšit i na unikátní betlém v životní velikosti, který vyrábí umělečtí řezbáři pro kroměřížské Výstaviště průběžně již několik let. V pavilonu B vystoupí během celého dne dětské divadelní a hudební soubory.

Více informací

Mikulášskou tramvají po Ostravě

Ostrava, 7. prosinec, 9:00-16:00

Dopravní podnik Ostrava zve na tradiční Mikulášské jízdy historickou tramvají po Ostravě. Zájemci se mohou těšit na cca 25minutové okružní jízdy historickou tramvají po Hrabůvce. Čert s Mikulášem vás budou očekávat na zastávkách Hotel.dům Hlubina a Nádraží Vítkovice.

Odjezdy ze zastávky Hotel. dům Hlubina (směr ÚMOb Jih):

 • 09:05, 09:35, 10:05, 10:35, 11:05, 11:35*, 13:05, 13:35, 14:05, 14:35, 15:05, 15:35 hod.
  * – Spoj nejede celý okruh a bude ukončen na zastávce Nádraží Vítkovice.

Odjezdy ze zastávky Nádraží Vítkovice (směr Jubilejní kolonie):

 • 09:18, 09:48, 10:18, 10:48, 11:18, 12:48, 13:18, 13:48, 14:18, 14:48, 15:18, 15:48** hod.
  ** – Spoj nejede celý okruh a bude ukončen na zastávce Hotel.dům Hlubina.

Jízdné

 • Dospělí – 30 Kč
 • Děti (od 6 do 15 let) – 15 Kč
 • Ceny jsou uvedeny včetně DPH.
  Jízdné platí pouze pro jednu jízdu.
  Jízdenky zakoupíte u průvodčího ve voze.
  Předplatní ani volné jízdenky neplatí.

Více informací

Zámecká vánoční výstava na západní Moravě

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, 7.-8. prosinec

Jaroměřice nad Rokytnou zámek

Jaroměřický zámek láká na vánoční jarmark, výstavu a bohatý kulturní program po celé dva dny. Letošní vánoční výstava má téma Vánoce a šlechta aneb jak se na zámcích slavily Vánoce na přelomu 19. a 20. století.

V rámci doprovodného kulturního programu čeká návštěvníky zámku řada zábavných divadelních představení.

Více informací

Zdroj a foto: stránky akcí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*