Tipy na víkend: Za vínem, zábavou nebo tradicemi Moravy

Blíží se polovina září, kdy zpravidla bývá hezké počasí. Snad bude i letos krásnější než například takové, jaké bylo před týdnem. A které akce stojí za to o prosluněné sobotě a neděli navštívit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravě.

Město vína, hudby a slavné historie

Znojmo, 13.-15. září

Znojemské historické vinobraní, jehož program zasahuje celý víkend, přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Svátek vína nabídne i letos pestrý program pro všechny věkové kategorie a milovníky různých hudebních žánrů na celkem 13 scénách. Návštěvníci se mohou těšit nejen na kvalitní hudební program na třech scénách, ale hlavně na ten historický, kterému patří scén 6, a na který klademe největší důraz.

Průvod krále Jana Lucemburského vstoupí do města tradičně v pátek ve 20 a v sobotu ve 14 hodin. Svět snů je téma sobotního komponovaného ohňostroje, který bude ztvárněn ve třech obrazech – lásce, tajemství a vášni. Václavské a Mikulášské náměstí se opět stanou centrem rytířských turnajů, orientálních tanců a koncertů dobové hudby.

První Znojemské historické vinobraní se ve Znojmě uskutečnilo již v roce 1966. Jeho autorem a zakladatelem byl František Koukal, který dokázal ve svém scénáři skloubit jak slavnou minulost královského města na řece Dyji, tak i jeho zachovalé historické kulisy a vinařskou tradici.

Více informací

Historické turnaje – tradiční součást znojemského vinobraní

Významné tradiční setkání příznivců Moravy

Brno, 14. září, 9:00-14:30

Na sobotu 14. září se v Brně chystá Den za Moravu. Součástí 14. ročníku akce, kterou pravidelně navštěvuje hojný počet patriotů, bude vedle tradičního průvodu městem také pestrý kulturní program.

Akce bude zahájena setkáním a pietním aktem v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí. V 9. hodin ráno se začnou shromažďovat účastníci akce, aby posléze vstoupili do kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí, kde si pietním aktem připomenou památku moravského markraběte a zvoleného římsko-německého krále Jošta Lucemburského. Poté se bude konat další program před kostelem až do výstřelu z děla příslušníků skupiny vojenské historie na znamení zahájení průvodu.

Tradiční průvod městem zakončí kulturní program na Náměstí svobody. Průvod projde městem po trase od Moravského náměstí se zastávkou u Staré radnice až na Náměstí svobody, kde vystoupí představitelé samospráv a zahrají účinkující soubory.

Den za Moravu se také koná při příležitosti 1197 let od první písemné zmínky o Moravanech z podzimu roku 822 a 609 let od zvolení moravského markraběte Jošta římským králem dne 1. října 1410.

Více informací

Den za Moravu

Luhačovice osvěží festival dětského folklóru

Lázně Luhačovice, 12.-15. září

Chystá se další ročník mezinárodního dětského folklórního festivalu Písní a Tancem. Pestrý komponovaný program začal už ve čtvrtek a pokračuje až do neděle. Vystoupí řada souborů z ČR a Slovenska. Součástí programu je například i připomínka 30 výročí úmrtí básníka Jana Skácela.

Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů.

Více informací

Lázeňské město Luhačovice

Volný vstup a speciální program pro seniory v zoo

Zoo Ostrava, 14. září

V sobotu 14. září se v zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční tradiční Den pro seniory. Tento den budou mít do zoo volný vstup a připraven pro ně bude i speciální doprovodný program. Vstup zdarma je určen pro osoby starší šedesáti let, přičemž je nutné se prokázat platným dokladem.

Návštěvníci se mohou zúčastnit komentované prohlídky s průvodcem. Prohlídka začne v 10:00 hod. u vstupu do zoo. Lidé se mohou o zvířatech, jejich chovu v zoo i dalších zajímavostech dozvědět v rámci komentovaných setkání u vybraných druhů zvířat, která budou probíhat podle aktuálního časového harmonogramu.

Zájemci také mohou nahlédnout do pěstebních skleníků, které jsou běžně návštěvníkům nepřístupné. Komentované prohlídky botanického zázemí s průvodcem probíhají od 11 nebo od 14 hod. a jsou v ceně vstupného do zoo. Sraz zájemců je u vstupu do zoo. V pavilonu afrických zvířat si pak mohou pamětníci zavzpomínat u výstavy mapující historii ostravské zoologické zahrady, od vzniku a fungování ještě v areálu v Ostravě-Kunčičkách až po současnost ve Slezské Ostravě.

Více informací

Zámek oživený nadsázkou a znamením Měsíce

Zámek Náměšť nad Oslavou, 14.-15. září, 9:00-17:00

Akce Oživený zámek Náměšť nad Oslavou se letos bude nést v duchu znamení Měsíce. Pro letošní rok organizátoři zvolili téma, které je aktuální i s ohledem na jedno významné výročí letošního roku – 50 let od přistání prvního člověka na Měsíci. Inspirující není jen samotné výročí, ale především Měsíc jako náš věrný souputník a témata, která s tím souvisí.

Chystá se netradiční prohlídka zámku, která tradičně v rámci Dnů Evropského dědictví (letos již po dvacáté) netradičně provází naší i světovou, vzdálenou i blízkou historií. Těšit se můžete na rekonstrukce událostí, které se staly, hledání historických souvislostí, ale i nabídku jejich alternativních řešení.

Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně rodičů s dětmi i prarodiči, tuzemské i zahraniční turisty. Bude plná humoru, nadsázky i nesmírného nasazení více než stovky herců v patnácti hromadných i individuálních obrazech.

První prohlídka po oba dva dny bude vždy v 09:00, poslední v 17:00, v intervalech 30 minut. Délka netradiční prohlídky cca 80 – 90 minut.

Více informací

Náměšť nad Oslavou – zámek

Svátek dobrého guláše, piva a zábavy

Olomouc, 14. září, 8:00-14:00

Olomouc naplní vůně gulášů, které budou moct návštěvníci nejen ochutnat, ale i ohodnotit, a to od 8. do 14. hodiny. Připraveno bude na 1000 porcí. Akce láká gurmány do barokní perly Moravy už druhým rokem.

Více informací

Autor: pjk Zdroj: stránky akcí, Foto: stránky akcí, Wikipedie

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*