U olomouckého “Rejnoka” mění tramvajové koleje. Do provozu přejde v létě

Práce na novém mostu přes Moravu se přesunuly do jeho předpolí.

Stavba nového mostu na Masarykově třídě v Olomouci pokračuje. Stavaři se nyní soustředí na jeho předpolí. V pondělí začali rozebírat úvraťové obratiště tramvají u vrchního soudu.

O stavbě nového mostu na Masarykově třídě jsme naposledy psali v tomto článku.

Podle moravských vodohospodářů je nutné obratiště odstranit, aby mohla začít příprava nového tramvajového tělesa v obou předpolích nového mostu, který podle svého tvaru získal přezdívku “Rejnok”.

„Úvrať je již v tuto chvíli demontována. Koleje na mostě máme položené, nyní je potřeba připravit předpolí mostu na obou stranách. Budeme navyšovat terén, protože most vede ve vyšší úrovni, než vedl ten původní,“ informoval investiční ředitel Povodí Moravy Tomáš Bělaška.

Práce se podle něj v tuto chvíli soustředí zejména na most a jeho předpolí. V ostatních částech protipovodňových opatření další postup prací vyžaduje dlouhodobě vyšší teploty. Na levém břehu řeky Moravy je již dokončený železobetonový trámec na mikropilotách a betonový základ pro obložení levobřežních zdí. To bude dle požadavků památkové péče tvořené částečně z původních pískovcových kamenů.

Brzdí nás krize

Na pravém břehu kameníci položili žulové obklady zdí budoucí náplavky, na které navážou dlažbou. Postup prací i nadále komplikují dopady koronavirové krize a nedostatek některých druhů stavebních materiálů na trhu, například kamenných obkladů. Obklady jsou klíčové pro dokončení celé náplavky.

Podle Bělašky dělají moravští vodohospodáři maximum proto, aby i v této době vše probíhalo, jak má „V rámci takto rozsáhlé stavby v centru historického města se i přes vleklou koronavirovou pandemii a prohlubující se krizi ve stavebnictví dosud daří dodržovat zásadní termínové milníky stavby. Stále častější výpadky dodávek materiálu průběžně řešíme se zhotovitelem prací,” uvedl investiční ředitel státního podniku.

Potvrdil, že most bude otevřen ve slíbeném termínu. Od července tohoto roku má začít sloužit kromě chodců i autům a tramvajím. Stavba mostu je součástí budování protipovodňových opatření v centru Olomouce. Vznikne nová olomoucká náplavka a dojde také k propojení mostů na Masarykově třídě a Komenského ulici.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Související články

Přečtěte si  Sezónu v arcibiskupském paláci v Olomouci otevírá výstava Arcibiskup Matocha: Přísně tajné

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*