U silnice se objevily makety srnců, obec na Brněnsku je musela odstranit

U Drásova na Brněnsku se objevily makety zvířat. Obec je umístila bez oficiálního povolení.

Na začátku minulého týdne se u obce Drásov na Brněnsku objevily makety srn. Vedení obce chtělo upozornit na častý výskyt zvířat na frekventovaném úseku. Po několika dnech ale muselo dojít k jejich odstranění.

Na vytíženém úseku mezi Drásovem a Tišnovem na Brněnsku není vzácností uhynulá srna. Místní myslivecké sdružení zde od začátku roku napočítalo více než dvacet sražených zvířat.

Vedení obce proto rozhodlo o umístění šesti maket zvířat podél silnice. Chtělo tak upozornit řidiče na hrozící riziko střetu se zvířetem. „Oficiální dopravní značení zjevně nefunguje, protože málokterý řidič tu jede devadesát a tak, aby předvídal výskyt zvěře. Telefonicky jsme si vyžádali souhlas od správců Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje,“ vysvětlila podle veřejnoprávní České televize starostka Drásova Martina Bočková.

Ústní souhlas ale podle vedení silničářů nestačí, vyžaduje se písemné povolení. Obec proto musela po několika dnech plastová zvířata odstranit. Hrozí jí navíc pokuta od policie do výše tři sta tisíc korun za nelegální umístění makety v ochranném pásmu silnice.

Obec nesmí jednat na vlastní pěst

Podle policistů hrozí, že projíždějící řidič provede kvůli maketě úhybný manévr a střetne se s protijedoucím vozidlem. „Odpovědnost jde potom za tím, kdo maketu umístil,“ sdělil vedoucí Odboru dopravní policie Jihomoravského kraje Jindřich Rybka.

Pokud chce Drásov vrátit makety na místo, musí podat oficiální žádost. “Pokud získá potřebný souhlas, může tyto makety znovu umístit,” doplnil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Vedení obce podle starostky Bočkové neplánuje žádat o písemné povolení. Dva plastové srnce věnuje dětem do mateřské školy, ostatní umístí na naučnou mysliveckou stezku poblíž Drásova.

Autor: pjk, foto: Facebook Drásov

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*