U sv. Anny otevřeli poradnu pro covidové pacienty s poruchou čichu

Vyšetření se provádí i pomocí navoněných fixek.

Od 1. prosince otevírá nová poradna v nemocnici u sv. Anny v Brně pro pacienty s přetrvávající poruchou čichu v důsledku onemocnění COVID-19. Fakultní nemocnice ji zřídila ve spolupráci s lékaři ORL. Právě porucha čichu a chuti se objevuje až u 60 procent osob nakažených koronavirem.

S vyšetřením pomohou navoněné fixky

Někdy je porucha čichu a chuti jediným příznakem, kterým se onemocnění projevuje. Častěji jsou tyto poruchy diagnostikovány u mladších skupin nemocných.

MUDr. Pavla Urbánková

„Během nemoci nelze pacienty vyšetřit kvůli vysokému riziku šíření infekčního aerosolu. Celkově se udává, že u větší části nemocných dochází k postupnému obnovení čichových funkcí do dvou až třech týdnů, týká se to zhruba 82 až 90 procent pacientů. Pokud však nedojde k úpravě poruchy čichu po 4 až 6 týdnech a současně došlo k vymizení dalších symptomů nemoci COVID-19, je vhodné ORL vyšetření,“ uvedla vedoucí oddělení ORL Pavla Urbánková.

Taková návštěva podle ní zahrnuje podrobnou anamnézu a základní otorinolaryngologické vyšetření včetně endoskopického vyšetření dutiny nosní. „Provedli bychom také objektivizaci poruchy čichu prostřednictvím testu parfémovaných fixů,“ upřesnila Urbánková.

Pacienti, kteří prodělali onemocnění COVID-19 a mají i po 4 až 6 týdnech od nemoci stále poruchy čichu, mohou napsat na mail covid.poruchycichu@fnusa.cz. Lékař ORL oboru na základě zaslaných a poté i doplněných informací navrhne vhodný postup a případně hned pacienta objedná k vyšetření na klinice ORL.

Zdroj a foto: FNUSA

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*