U tragické nehody dvou autobusů na dálnici D2 zasahovalo 15 jednotek hasičů i letecká záchranná služba

K nehodě dvou autobusů na dálnici D2 ve směru do Brna vyslal Hasičský záchranný sbor celkem 15 jednotek hasičů. Několik cestujících museli hasiči vyprostit a pomáhali záchranné službě při ošetřování celkem 77 zraněných. Nehodu na 5. kilometru u Rebešovic nepřežil jeden z řidičů. 

O nehodě s větším počtem zraněných byli hasiči informování před půl čtvrtou odpoledne. První jednotka byla u nehody za deset minut. Cestu k nehodě místy komplikovali neukáznění řidiči, kteří netvořili záchrannou uličku před nehodou. 

Na místě museli vyprostit 12 lidí z autobusů, pomohli roztřídit a ošetřit všechny účastníky nehody. Hasiči také pomáhali s transportem zraněných do vozidel a vrtulníků záchranné služby.

K nehodě byl vyslán také vrtulník Letecké služby Policie ČR s hasiči – leteckými záchranáři, s výbavou na vyprošťování z havarovaných vozidel. Pro lehce zraněné hasiči vyžádali na převoz autobus Dopravního podniku města Brna a přijel rovněž i evakuační autobus. Z operačního střediska přijeli příslušníci linky 112 k překladu do angličtiny. Na místě se totiž nacházela řada cizojazyčných účastníků nehody. K události také dorazila psycholožka k poskytnutí první psychické pomoci.

Jednotky s předurčeností ochrany obyvatelstva postavily stany na třídícím stanovišti a v koloně před nehodou rozdaly na 400 lahví s vodou. Hasiči zajistili prostor proti vzniku požáru a zasypali uniklé provozní náplně. Z kabiny jednoho autobusu vyprostili tělo zemřelého řidiče.

Současně na operačním středisku vzniklo informační centrum pro rodinné příslušníky a blízké zraněných osob. Telefonní číslo na toto centrum je  +420 950 640 000.

V podvečer kolem 18: 45 byl zásah hasičů ukončen. Při jejich odjezdu zůstal směr dálnice D2 na Brno uzavřený a Policie ČR pokračovala ve vyšetřování.

U nehody se osvědčila nastavená spolupráce se záchrannou službou a Policií ČR. Společné postupy u obdobných situací jsou pravidelně nacvičovány. Naposledy tomu bylo na Vyškovsku v květnu letošního roku.

Autor: red Zdroj a foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Související články

Přečtěte si  Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži

Doporučujeme


1 Comment

  1. Brzdná dráha 35m. Zdá sem, že řidič se snažil uhnout vpravo do odstavného pruhu a tím ochránil většinu cestujících, ale už ne sám sebe….
    Nechápu, proč řidiči nebyli dostatečně v předstihu varování na tvorbu kolony u příjezdu do Brna…..a nebo byli????

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*