Uherské Hradiště koupilo františkánský klášter. Významnou památku ochráníme, říká starosta

Františkánský klášter v Uherském Hradišti představuje významnou památku nejen města, ale celé Moravy.

Františkánský klášter, mimořádná historická památka Uherského Hradiště i celé Moravy, přejde do majetku města. Řád františkánů komplex v centru města před časem nabídl městu k odkoupení. To jedinečnou příležitost využilo.

Město pojistilo budoucí funkci významné památky

Františkánský klášter s přilehlými pozemky oficiálně nabídla Provincie bratří františkánů k odkupu městu na začátku prosince loňského roku. Celková cena komplexu a pozemků dosahuje 42 milionů korun. Město bude částku splácet, a to po dobu 10 let, přičemž k tomu využije vlastních zdrojů.

Smyslem odkupu památky je podle vedení města především ochrana kulturního dědictví a uplatnění vlivu města nad jejím budoucím využitím a osudem. „Že by město takové nabídky nevyužilo, to si v podstatě ani nedokáži představit. Nechtěli jsme, aby památka takového významu připadla soukromým investorům, neboť její osud by v takovém případě mohl být nejistý,“ prohlásil starosta města Stanislav Blaha.

Prostory kláštera poslouží veřejné instituci

O konkrétním využití prostor kláštera a přilehlých pozemků budou orgány města rozhodovat později. „Nechceme nic uspěchat, konkrétním návrhům na využití památky a přilehlých pozemků bude předcházet zodpovědná koncepční příprava,“ potvrdil starosta Blaha.

Areál kláštera si podle něj zaslouží reprezentativní využití pro významnou veřejnou instituci, která zaručí veřejné zpřístupnění a prezentaci architektonických a historických hodnot památky, včetně unikátních barokních interiérů s dochovaným mobiliářem. Na významnou veřejnou budovu se bude orientovat i případné využití pohledově výrazně exponovaného pozemku v sousedství, který je do značné míry určující pro obraz dotčené části města

V klášteře rovněž sídlí státní okresní archiv, který zde má být v nájmu dle platné smlouvy minimálně do roku 2025. O odkupu památky do majetku města rozhodli dne 22. února 2021 zastupitelé.

Františkánský klášter v Uherském Hradišti vznikl na konci 15. století, kdy jej založil správce olomouckého biskupství Jan Filipec (zvaný též Jan z Prostějova), významný diplomat ve službách uherského krále a moravského markraběte Matyáše Korvína. Byl postaven při kostele Zvěstování Panny Marie. Po obnovení řeholního života v 1989 hradišťští františkáni neobývají prostory kláštera, ale žijí v domě na náměstí.

Zdroj: město Uherské Hradiště, foto: Facebook Uherské Hradiště – Srdce Slovácka

Související články

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*