Uherské Hradiště oživuje moudrost a jazyk předků. Vydalo Hradišťské mudrosloví aneb rozumy ze srdce Slovácka

Na konci července vydalo Městské informační centrum v Uherském Hradišti útlou brožurku, která vtipně zachycuje moudra našich předků, stejně jako jazyk, kterým se dříve mluvilo.

Na Uherskohradišťsku stále dost lidí ctí odkazy předků. Uchovávají se zde lidové písničky, působí zde řada folklorních souborů a cimbálových muzik, mnoho lidí obléká k různým příležitostem kroje, účastní se hodů či jiných lidových slavností, dodržují se zvyky a v kuchyni mají své místo i tradiční recepty našich babiček. Co se ale postupně vytrácí, je řeč našich předků.

„Mluvit dialektem se dnes už téměř neslyší. Čím mladší člověk, tím je jeho mluva více poznamenána nejrůznějšími vlivy a médii. Přitom dialektem je možné říci tolik trefného a vtipného. Hradišťské mudrosloví zachycuje nejenom jazyk našeho regionu, ale také mnoho mouder a slovních spojení, která se z běžné mluvy postupně vytrácí,“ okomentoval vznik útlé brožurky Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Brožurka připomíná třeba tato rčení: „Spravil to jak větr múku“, když někdo něco pokazil, „Má dušu v péří“, když je někdo spokojený, „Chlap bez břucha, jak hrnec bez ucha“ pro omluvu mužské otylosti, konstatování, že „Malé děcka pijú matce mléko, veliké krev“ nebo typické „Vypálit červa“ při pití štamprle na zdraví.

Jedním z autorů knihy je František Holmes Ilík, primáš cimbálové muziky Burčáci, nositel Ceny města Uherské Hradiště a také příležitostný publicista knih s regionální tématikou. Ten k vydání dodává: „Naši předci byli bystří pozorovatelé života, což dokázali několika slovy trefně vyjádřit, zpravidla s nadhledem a jadrným humorem, který byl nezřídka okořeněným ostřejším jazykem jejich přirozené mluvy. Třeba si při čtení vzpomenete na vaše babičky a dědečky, sousedy nebo známé, kteří tyto hlášky běžně používali a rozdávali kolem sebe nejen svá životní moudra, ale i dobrou náladu.“

Kromě Ilíka je spoluautorkou knihy folkloristka Dagmar Vacková, humorné ilustrace pochází od akademické malířky Ireny Jandové a graficky knihu zpracovala Lenka Kodrlová.

Kolekce dárků z Uherského Hradiště se stále rozšiřuje

„Mudrosloví navazuje na kolekci dárků z Uherského Hradiště, kterou jsme v loňském roce vytvořili a postupně ji dále rozšiřujeme. Jistě si najde místo v knihovničkách u místních, ale může být i zajímavým suvenýrem pro turisty,“ pokračuje místostarostka Pavlína Jagošová. Ve výčtu dárků s motivy města lze nově zakoupit také tolik oblíbené ponožky „Když sem šel z Hradišťa“ – nově ve dvou letních variantách pod kotníky, cestovní štamprle či placatku s hruškovicí a slivovicí.

Přečtěte si  Uplynulo 92 let od úmrtí Tomáše Bati: Památník nabízí komentované prohlídky zdarma, město Zlín připravuje pietní akt

Mudrosloví bude za účasti autorů veřejně představeno v úterý 1. srpna 2023 ve Skanzenu Rochus, a to od 19 hodin na začátku pořadu Cimbál zase hraje prim. Tam jej při této příležitosti bude možno také zakoupit. K dostání bude za 75 Kč také v městském informačním centru na Masarykově náměstí nebo ve stánku „íčka“ na Letní filmové škole Uherské Hradiště.

Autor: red Zdroj a foto: Město Uherské Hradiště

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*