Unikátní chytrý skleník sám nachystá ideální podmínky pro pěstování

Ilustrační foto

Chytré technologie pronikají do všech možných oblastí lidského života. Za poslední roky jsme si zvykli na chytré telefony, náramky či celé domácnosti. Dva studenti Vysokého učení technického v Brně stojí za novinkou v podobě chytrého skleníku, který si sám dokáže nachystat ideální podmínky pro pěstování.

Na dálku nastaví ideální podmínky

Jádrem takzvaného chytrého skleníku je řídicí jednotka, do které jsou zapojeny senzory teploty a vlhkosti vzduchu, vlhkosti půdy a další pomocná zařízení. Řídicí jednotka je připojena k Wi-Fi, díky které získává uživatel vzdálený přístup odkudkoliv na světě. Podle dvou studentů moravské techniky, kteří za vynálezem stojí, se ale nejedná o nic složitého. Pomocí počítače, tabletu nebo telefonu se v přehledném uživatelském rozhraní zorientuje i začátečník.

Základem pro bohatou úrodu je bezesporu poskytnutí ideálních podmínek pro růst. Jak si s tím ale poradit? “Vybrat ty správné komponenty a sestavit z nich fungující celek může být oříšek. Chytrý skleník naštěstí tyto problémy vyřeší místo uživatele. Stačí si vybrat požadované rozsahy teplot nebo vlhkostí a řídicí jednotka je vytvoří ovládáním otevírání okna, ventilátoru, ohřívače nebo zavlažovacího systému,” popisuje David Bažout, jeden ze spoluautorů vynálezu.

Chytrý skleník

Zajímavou novinkou je také využití rozprašovací hadice, která udrží vlhkost vzduchu na požadované úrovni. Na možnou námitku, že vlhký vzduch může způsobit předčasný výskyt plísně studenti odpovídají zjištěním, že je tomu právě naopak. Řízené podmínky totiž zvyšují odolnost rostlin proti různým nemocem. Pokud se přece jenom nějaká nemoc ve skleníku vyskytne, problém vyřeší neuronová síť, která dokáže na základě fotografie zasaženého listu určit, o jakou nemoc se jedná.

Pomáhá v boji proti suchu

Dalším působivým efektem chytrého skleníku bylo podle jeho autorů prodloužení vegetační doby skleníku o celé 3 měsíce během konce loňského roku. “Při teplotě kolem 5°C sice zelenina nerostla, zůstala ale chutná a čerstvá až do Vánoc. Celé vyhřívání přitom díky mírné zimě vyšlo na pouhých 140 korun na účtech za elektřinu,” vysvětlil Bažout.

Chytrý skleník podle jeho autorů pomáhá i v boji se suchem, a to hned ve dvou rovinách. Díky senzorům vlhkosti půdy se zavlažuje pouze v případě nutnosti a nedochází k plýtvání. Zároveň je uživateli umožněno připojit zavlažovací systém na dešťovou vodu. Během letošního suchého jara tak došlo k úspoře 3 kubíků vody, díky čemuž si chytrý skleník vystačil pouze s dešťovou vodou.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

Autoři chytrého skleníku, David Bažout a Daniel Kolínek, na nové technologii, která je již ověřená a plně funkční, pracují téměř dva roky. Nyní se snaží získat finanční prostředky na certifikaci a zavedení do sériové výroby, zvažují i spuštění crowdfundingové kampaně.

Zdroj: Sensorie, foto: Sensorie, pxhere

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*