Unikátní operace vrátila zrak dvacetileté studentce, úspěch hlásí zlínská klinika

Mladé pacientce Lucii se vrátil zrak, pomohla unikátní operace pod vedením specialisty Pavla Stodůlky.

Teprve dvacetiletou studentku Lucii zachránila před slepotou unikátní operace. Tu provedl koncem března světově uznávaný oční chirurg a primář zlínské soukromé oční kliniky Pavel Stodůlka. Poslední květnová kontrola potvrdila, že zákrok proběhl úspěšně. Pacientka už dokáže přečíst větší písmo.

Dvacetiletou Lucii pocházející z okolí Znojma trápily zrakové obtíže už od dětství. Několik let viděla pouze na jedno oko. V jejích 18 letech se ale problémy začaly rychle zhoršovat a letos kvůli infekci rohovky zcela oslepla.

„Od narození mám zelený zákal, viděla jsem jen na pravé oko. Zhruba před dvěma lety se ale objevily komplikace, kvůli kterým se mi vidění rychle zhoršilo. Do té doby jsem měla pocit, že vidím normálně. Byla jsem soběstačná, co jsem potřebovala, jsem přečetla, nijak mě to zásadně neomezovalo. Až do doby, kdy jsem už nebyla schopná přečíst třeba číslo autobusu a hůř jsem se orientovala v prostoru. Po čase už jsem viděla jen barvy, obrysy a rozlišovala mezi světlem a tmou. Letos jsem přestala vidět úplně,” popsala své problémy mladá pacientka. Jediným řešením byla operace. Protože se ale jedná o komplikovaný zákrok, mnoho lékařů se ji obávalo provést.

Pomoc přinesl unikátní zákrok

Případu studentky Masarykovy univerzity v Brně se ujal oční chirurg se světovým renomé Pavel Stodůlka. Mladou pacientku čekal náročný zákrok, který podstoupila na zlínské oční klinice. „Jednalo se o složitý případ, a tak byla naplánována komplikovaná operace. Ta začínala odstraněním neprůhledné rohovky a transplantací dočasné silikonové umělé rohovky. Tím se podařilo zviditelnit nitro oka, ve kterém byla nalezena zcela bílá intumescentní katarakta, což je pokročilé stádium šedého zákalu,” vysvětlil Pavel Stodůlka.

Speciálním laserem, kterému se říká CAPSULaser, se skrz umělou rohovku podařilo šedý zákal odstranit a poté implantovat umělou nitrooční čočku. Jednalo se o zcela první kapsulotomii CAPSULaserem skrze umělou rohovku na světě. “Po dokončení operace šedého zákalu byla dočasná silikonová rohovka odstraněna a pacientce transplantována rohovka z tkáňové banky. Celý zákrok proběhl pouze v lokálním znecitlivění oka kapkami,“ popsal zákrok přednosta sítě očních klinik Gemini.

Přečtěte si  Počasí Dukovanské elektrárně přeje. Díky příznivým teplotám pracuje na maximální výkon

Příznivý výsledek operace se dostavil brzy. „Ze zákroku jsem měla trochu strach. Transplantace rohovky je složitá operace, ale říkala jsem si, že vlastně horší už to být nemůže, takže jsem se spíš těšila. Po operaci jsem měla oko do druhého dne zalepené, když jsem si pomalu odstranila obvaz, byl to šok. Málem jsem údivem omdlela, protože jsem najednou zase viděla. Už týden po zákroku jsem mohla zase jezdit na kole. Z toho jsem měla velkou radost,“ popsala Lucie.

Výsledek zákroku si pochvaluje nejen pacientka, ale i Pavel Stodůlka, který se zhostil operace. „Vidění se u pacientky zlepšilo hned první den po operaci. Dokonce dokáže číst i zvětšená písmena v mobilním telefonu. Poslední kontrola, která proběhla v květnu, ukázala, že kvalita vidění se dva měsíce po operaci velmi dobře drží, a věříme, že jí zrak bude dobře sloužit,“ uzavřel Stodůlka.

Zdroj a foto: Gemini

Doporučujeme

1 Comment

  1. Pan Pavel Stodůlka je borec ve svém oboru. Mě operoval v mých 13 letech ještě tehdy jako primář očního oddělení v nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně (rok 2005 a 2006), kdy se s pomocí dalších lékařů podařilo upravit mi zrak tak, že jsem přestal úplně nosit brýle a to jsem měl vrozený šedý zákal obou očí zkombinovaný se dvěmi dalšími vadami, z nichž jedna se dosud nedá úplně odstranit bohužel, ale udělali velký kus práce.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*