USAR tým se dnes vrací z Turecka. Ostravská část přistane v Mošnově po půl osmé

USAR tým České republiky, jako jeden z prvních zahraničních záchranných týmů, začal práce v troskách po ničivém zemětřesení v jihovýchodním Turecku v úterý 7. února. Ve čtvrtek 16. února hasiči USAR týmu v tureckém Adiyamanu postupně ukončili svou zásahovou činnost a začali se připravovat k odjezdu zpět domů. První část týmu dorazí na pražské letiště v 15:40, ostravská skupina pak přistane v Mošnově v 19:35.

Práce náš USAR tým ukončil ve čtvrtek kolem 15. hodiny do kdy ještě pracoval na jednom z přidělených sektorů, na kterém z trosek vyprostil poslední mrtvé tělo a místo předali lokálním autoritám. Celkově takto naši hasiči z trosek vyprostili, od začátku nasazení, 78 těl.

V rámci požadavku turecké strany na humanitární pomoc byly na místě ponechány čtyři naše nafukovací stany. Po ukončení činnosti budou předány místní samosprávě a poslouží jako rozšíření nouzového ubytování v evakuačních táborech. Další humanitární pomoc dorazila z České republiky v pátek ráno letadly, která přiletěla pro USAR tým. Konkrétně se jedná o Boeing 737 společnosti Smartwings a dva letouny CASA české armády.

Zajištění nakládky letounu s humanitární pomocí zajistila na Letišti Václava Havla Praha společnost Skyport, na kbelském letišti pak armáda ve spolupráci s hasiči.

USAR tým České republiky odletěl do Turecka v pondělí 6. února 2023 ve večerních hodinách, nasazen byl nepřetržitě už od úterý. V neděli 12. února byly na místo spolu s humanitární pomocí vyslány další zásoby – kromě krmiva pro psy se jednalo například i kotouče do rozbrušovacích pil.

USAR tým dorazí nejprve na pražské letiště Václava Havla v pátek v 15:40 hodin. Letoun bude následně, krátce po půl sedmé, pokračovat do Mošnova. Jeho přílet na Letiště Leoše Janáčka Ostrava se předpokládá v 19:35.

Autor: red Zdroj a foto: Hasičský záchranný sbor ČR

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


3 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*