
USAR tým České republiky, jako jeden z prvních zahraničních záchranných týmů, začal práce v troskách po ničivém zemětřesení v jihovýchodním Turecku v úterý 7. února. Ve čtvrtek 16. února hasiči USAR týmu v tureckém Adiyamanu postupně ukončili svou zásahovou činnost a začali se připravovat k odjezdu zpět domů. První část týmu dorazí na pražské letiště v 15:40, ostravská skupina pak přistane v Mošnově v 19:35.
Práce náš USAR tým ukončil ve čtvrtek kolem 15. hodiny do kdy ještě pracoval na jednom z přidělených sektorů, na kterém z trosek vyprostil poslední mrtvé tělo a místo předali lokálním autoritám. Celkově takto naši hasiči z trosek vyprostili, od začátku nasazení, 78 těl.

V rámci požadavku turecké strany na humanitární pomoc byly na místě ponechány čtyři naše nafukovací stany. Po ukončení činnosti budou předány místní samosprávě a poslouží jako rozšíření nouzového ubytování v evakuačních táborech. Další humanitární pomoc dorazila z České republiky v pátek ráno letadly, která přiletěla pro USAR tým. Konkrétně se jedná o Boeing 737 společnosti Smartwings a dva letouny CASA české armády.
Zajištění nakládky letounu s humanitární pomocí zajistila na Letišti Václava Havla Praha společnost Skyport, na kbelském letišti pak armáda ve spolupráci s hasiči.
USAR tým České republiky odletěl do Turecka v pondělí 6. února 2023 ve večerních hodinách, nasazen byl nepřetržitě už od úterý. V neděli 12. února byly na místo spolu s humanitární pomocí vyslány další zásoby – kromě krmiva pro psy se jednalo například i kotouče do rozbrušovacích pil.
USAR tým dorazí nejprve na pražské letiště Václava Havla v pátek v 15:40 hodin. Letoun bude následně, krátce po půl sedmé, pokračovat do Mošnova. Jeho přílet na Letiště Leoše Janáčka Ostrava se předpokládá v 19:35.
Autor: red Zdroj a foto: Hasičský záchranný sbor ČR
Zajímavé. Nikde se nepíše o pomoci Sýrii, vždycky jen Turecko. A přece oběti jsou na obou stranách hranice – jen na Sýrii jsou uvaleny sankce USA …
Caesar Syria Civilian Protection Act
https://en.wikipedia.org/wiki/Caesar_Syria_Civilian_Protection_Act
To není úplně pravda, neziskovky tam pomáhají. https://www.clovekvtisni.cz/paty-den-po-zemetreseni-rozdavame-teple-jidlo-obleceni-prikryvky-i-hotovost-10017gp Ale na rozdíl od Turecka v zasažené oblasti Syrie probíhá občanská válka, takže hasiče tam nikdo jen tak nepošle.
Ano. Neziskovky mohou pomáhat neziskovkám. Leč nemohou pomáhat sankcionovaným syrským vládním institucím (třeba syrskému Červenému půlměsíci).