Úspěšný rok pro zoo Olomouc. V roce 2022 zaznamenala rekordní návštěvnost

Vůbec nejvyšší návštěvnost za posledních jedenáct let zaznamenala v roce 2022 Zoologická zahrada Olomouc. Počet návštěvníků se na turniketu u vstupu do zoo loni zastavil na čísle 367 711. Mezi nejvíce atraktivní akce se z hlediska zájmu návštěvníků zařadily Velikonoce v zoo, Večer duchů a Víkend dětí.

„Jako každoročně přicházíme s vyhodnocením uplynulého roku a za sebe i zřizovatele, kterým je město Olomouc, děkujeme všem návštěvníkům za jejich podporu a přízeň. Zasloužili se totiž o nejvyšší návštěvnost za posledních jedenáct let,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň. Pro srovnání v roce 2021 byla návštěvnost 367 248, v roce 2020 pak 293 457 návštěvníků.

Olomoucká zahrada otevřela brány svým návštěvníkům poprvé v roce 1956. 16 884 734 je celkový počet návštěvníků, který do ní od jejího založení zavítal. Na ploše 42 hektarů zoo chová 1591 jedinců ve 386 druzích. Rok 2022 přinesl odchov 250 mláďat. Roční útrata za nákup krmiva se vyšplhala na téměř 7 milionů, náklady na denní spotřebu krmiva představovaly částku necelých 20 tisíc korun.

Mezi významné počiny může zoo zařadit zdařilé odchovy u mravenečníků čtyřprstých, mravenečníka velkého, kozorožců kavkazských, kaloňů rodriguezských, lemurů běločelých, gibonů zlatolících, zubrů evropských, lemurů kata, kotulů veverovitých, ocelotů slaništních, sobů polárních, medojeda kapského, oryxů jihoafrických, kamzíků alpských, sik vietnamských, čápů černých, hus tibetských, seriemy rudozobé, gekonů obrovských.

Zoo doplnila nové i stávající druhy zvířat, rekonstruovala inženýrské sítě a rozšířila možnosti občerstvení

Mezi nové druhy, které zoo přivezla, patří outloň malý, klokánci rudohnědí, klokánci krysí, kusu liščí, kojoti, gekon širokoprstý a štíhlovka Ravergierova. „Pro doplnění stávajících druhů byli do zoo přivezeni ještě lenochod dvouprstý, lemur tmavý, kosman stříbřitý, mirikina bolivijská, panda červená, lev berberský, velbloud dvouhrbý, žirafa Rothschildova, daněk mezopotámský, pižmoň grónský a ara vojenský,“ vypočítává mluvčí zoo Iveta Gronská.

Za nejvýznamnější stavební projekty v zoo lze považovat projekt, který řeší problematiku zadržování dešťových vod a jejich postupné vypouštění zpět do přírody. Na ten plynule navázal projekt rekonstrukce inženýrských sítí. „Týkal se rozvodů vody, nízkého a vysokého napětí, kanalizace, veřejného osvětlení, či optických sítí a nové trafostanice. Společně s tím docházelo k rekonstrukci povrchů komunikací, výměně zábradlí a oplocení za prvky z akátu,“ objasnila mluvčí.

Přečtěte si  Zlínská zoo plánuje první záchranné centrum pro lvy u nás. Přispět mohou firmy i veřejnost

Neustále zvyšující se nároky na úroveň občerstvení se zasloužily o výstavbu také dvou nových provozoven – grilu U Lvů a kavárny U Koziček. Myšlenka zoogeografických zón, v nichž se budou setkávat zvířata, která by se takto potkala i ve volné přírodě, vznikla už v minulosti. Na už dokončené etapy safari navázala realizace posledních dvou – Safari Austrálie a Arktida.

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*