Úžasný objev: Zemědělec našel na Opavsku zlatý diadém z doby bronzové

Náhodně objevený zlatý diadém z doby bronzové

Půlkilový zlatý diadém z doby bronzové našel po sklizni soukromý zemědělec na Opavsku. Vzácný objev se stane součástí sbírek bruntálského muzea. Nalezený šperk zkoumají odborníci. Nálezci patří deset procent z částky, kterou stanoví znalec.

K významnému objevu došlo náhodou na konci září. Soukromý zemědělec, který si přál zůstat v anonymitě, pradávný zlatý šperk našel při kontrole úrody řepy. Nálezce jej odevzdal do Slezského zemského muzea v Opavě, odkud putoval do Muzea v Bruntále. Šperk totiž podle zákona náleží Moravskoslezskému kraji. Zemské muzeum patří pod správu státu.

„Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás ještě čeká. Nyní musíme nechat šperk ošetřit a zadat právě také zpracování znaleckého posudku,“ uvedla podle veřejnoprávní České televize ředitelka bruntálského muzea Ema Havelková. Odborníci nález hodnotí jako velmi vzácný, datují jej do střední až mladší doby bronzové.

Nálezci patří odměna

Šťastnému nálezci náleží odměna, která se bude odvíjet od kvality zlata. Počet karátů určí odborná analýza, šperk má hmotnost přibližně šest set gramů. Nálezci bude po určení hodnoty náležet její desetina.

Zlatý diadém z doby bronzové se stane součástí sbírek bruntálského muzea. Vedení instituce hovoří o tom, že by jej mohli návštěvníci spatřit koncem příštího roku.

Doba bronzová je ve střední Evropě datována přibližně 2300 až 800 let před naším letopočtem. Mezi nejvýznamnější archeologické nálezy na Moravě a ve Slezsku patří bronzová socha býčka objevená roku 1869 v Býčí skále v Moravském krasu.

Autor: pjk, foto: Muzeum v Bruntále, Moravskoslezský kraj

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*