V Blansku vysadili moravskou jabloň, jadernička se šíří po celé Moravě

Vladimír Novotný, člen městské kulturní komise a iniciátor výsadby jaderničky moravské v Blansku.

Na různých místech Moravy lze stále častěji spatřit sazeničku jaderničky moravské. Svou oblibu si tento původní druh jabloně získal poté, co byl vybrán jako národní strom Moravy. Nově jadernička přibyla v Blansku, kde ji v neděli vysadili patrioti se zástupci města. Připomněli tím i významné moravské výročí.

Blansko se připojilo k místům, kde byla vysazena jadernička moravská. Dobrou příležitostí k tomu je letošní výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech. Vysazení inicioval člen městské komise pro kulturu a zájmové činnosti Vladimír Novotný (Volba pro Blansko).

“Blansko jako jedno z nemnoha měst na Moravě má úzký vztah k výročí. Před 1200 lety zde vedla stezka po které staří Moravané směřovali do rudonosné oblasti, kde těžili železnou rudu pro pro potřeby moravského knížectví, budoucí Velké Moravy,” uvedl Vladimír Novotný.

Jaderničku vysadili zástupci města spolu s moravskými patrioty v neděli 8. května, stojí před kostelem sv. Martina. Do vykopané jámy bylo vloženo plastové pouzdro se vzkazem a podpisy přítomných, velkomoravský křížek a  odznak se znakem Moravy

Přímo na vysazení stromku se vedle Vladimíra Novotného podíleli další členové kulturní komise Ondřej Dyčka (KDU-ČSL) a Jan Střítecký (Piráti). Na závěr byla blanenská jadernička pokřtěna pravou domácí moravskou slivovicí. Později přibude tabulka informující o výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech.

Jaderniček přibývá

Přítomen byl také Jiří Novotný jako zástupce ekofarmy Manner, která stromek městu věnovala jako dar. Patří mezi iniciátory vysazování jaderničky moravské jako národního symbolu Moravy a Moravanů. První jaderničku zasadil spolu s dalšími moravskými patrioty na ranči Manner u Bohdalic v listopadu minulého roku.

Od té doby podle něj počet lokalit přesáhl dvě desítky. “Jadernička moravská byla vysazen například na vrchu Náklo u Ratíškovic, který je považován za kultovní moravskou lokalitu. Stromek by měl být v červenci požehnán zástupci Brněnského biskupství a Olomouckého arcibiskupství, neboť se nachází na jejich hranici,” sdělil Jiří Novotný.

Dále vyjmenoval obce a města Nedakonice, Boskovice, Nebovidy či Žebětín. V plánu jsou v nejbližší době například severomoravské lokality spojené moravskými bratry či Šardice, jaderničku vysadí u příležitosti zdejších hodů v půlce září.

Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

Autor: pjk, foto: Vladimír Novotný, město Blansko

Doporučujeme

5 Comments

  1. Teď jen nedopustit, aby botanikové z Čech nedostali zadání a nenalezli způsob, jak postupně pozměnit kategorizaci taxonu “jadernička moravská” například nejprve na “jadernici českomoravskou” a následně po dvou až třech desítkách roků na “jadernici vysočiny” a posléze, asi tak po sto letech, na “českou jaderničku” 🙁 Odborný “botanický důvod” se k takové přejmenovávací inciativě docela dobře najít může, nebo se pletu?

    • 😀 nejde to, ovocné odrůdy neřeší botanici, ale i kdyby, těžko už smažou holá fakta, která o jaderničce platí. A ostatně, každé lhaní funguje jen dočasně. Ani čésko nevydrží a ani Česká republika nebude věčná, jako nic lidského.

      1
      1
      • Váš optimizmus nesdílím. Uvedu příklad po jmenování nového pražského arcibiskupa jsem do DF napsal , že to je fakticky arcibiskup moravský a moravská arcidiecéze má své vlastní zemské palladiu. Okamžitě byla diskuze zrušena . To jenom tak na okraj jak se v nacionalistických státech prezentují a ohýbají fakta. Bez medií a bez masivního uvádění na pravou míru tento souboj nemůžeme vyhrát.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*