V Brně bude k vidění zlatý poklad Inků. Exponáty nevyčíslitelné hodnoty jsou takto v Evropě k vidění poprvé

Touha po zlatě je věčná. Zlato je symbolem bohů a vládců, univerzálním platidlem i prokletím. Zlato provází lidstvo již tisíce let. Odhalte bájný zlatý poklad Inků, vstupte do historie osidlování Ameriky, objevte dávné civilizace a jejich rituály. Již od 1. 11. na brněnském výstavišti.

Výstava vznikla díky podpoře vlády Peru, která tímto slaví 200. výročí vzniku Peru. Ačkoli se 200 let může zdát z pohledu Evropanů málo významné, kořeny této republiky sahají tisíce let do minulosti a právě výstava zlatého pokladu a mnoha dalších originálních exponátů je toho skvělým dokladem. Tento zlatý poklad poprvé opustí hranice jihoamerického kontinentu, aby byl vystaven v Evropě a prezentoval Peru i s jeho dlouhou historií. Jedinečná výstava originálních exponátů pocházejících z dob bájné civilizace Inků odhalí návštěvníkům stovky exponátů, které ohromí nejen svoji historickou hodnotou, ale také nesmírně vysokou cenou, kterou má samotné zlato, z něhož jsou exponáty zhotoveny.

Výstava na více jak 2000 m2 názorně zpracovává celou historii osidlování amerického kontinentu. Mystika dávných rituálů a uctívání zlata jako božské esence však dělá z jejich civilizací doslova bájné říše, které tak jako kdysi ohromily španělské dobyvatele, vzbuzují údiv a úctu dodnes.

V předkolumbovské Jižní Americe se vystřídalo několik velkých civilizací a Inkové patří k nejvýznamnějším z nich. Zanechali po sobě nejen legendární Machu Picchu, ale především obrovský zlatý poklad. Zlato bylo pro Inky esence božství a zlaté předměty mohli výhradně vlastnit pouze členové vládnoucí kasty – potomci bohů. 

Španělští dobyvatelé byli ohromeni množstvím zlata, které v této lokalitě nalezli. Svobodu zajatých náčelníků vykupovali množstvím zlata rovným jejich váze. Mnoho zlatých předmětů neuvěřitelné historické hodnoty bylo roztaveno a převezeno do Evropy, kterou poté doslova zachvátila zlatá horečka a touha najít v pralesích Jižní Ameriky zlaté město – Eldorado.

Ačkoli se jedná již jen o zbytky původního pokladu, výstava svou velikostí oslní i současné návštěvníky. Stopy dávné historie jsou doslova vyryty do zlatých plátů, masek, šperků a obětních nožů. Pro původní obyvatele zlato nebylo znakem bohatství, jako pro Evropany, ale symbolem samotných bohů.

Zlatý poklad Inků, tisíce let staré originální exponáty, modely reálných staveb a rituálních míst, mnoho nejnovějších vědeckých poznatků a názorně zpracované grafické panely výstavy doplňuje kino a TV obrazovky s  dokumentárními snímky ze současných nalezišť. Nechybí ani interaktivní zóna, kde ve 3D realitě doslova vstoupíte na posvátná místa, či se stanete dávným bojovníkem.

Přečtěte si  Varhany z ostravské katedrály míří do Košic. Utržená částka doplní probíhající sbírku na nové

Pro malé návštěvníky je připravena Dětská stezka za zlatým pokladem, plná úkolů a her. Pro studenty jsou připraveny pracovní listy s tématy nejen o zlatém pokladu, ale především o historii Amerického kontinentu a také vědomostní kvíz.

Vstupenky v můžete zakoupit i online.

Zdroj a foto: Poklad Inků

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*