V brněnské nemocnici leží ve vážném stavu tříletý chlapec s tetanem. Matka údajně odmítla očkování i antibiotika

Ve Fakultní nemocnici Brno leží už několik dní tříletý chlapec nakažený tetanem. Proti nemoci nebyl očkovaný. Potvrdil to mluvčí nemocnice Pavel Žára. Chlapcův stav je podle něj stabilizovaný. Dítě je na klinice dětských infekčních nemocí. Tetanus je jednou z nemocí, proti kterým se v Česku děti povinně očkují. Hana Pokorná z jihomoravské hygienické stanice řekla, že onemocnění tetanem není přenosné z člověka na člověka. Hygienici současně prověřují únik jejich dokumentace k případu na internet.

Chlapec by měl být z nejhoršího venku. “Jeho stav je stabilizovaný, nicméně mohou nastat ještě komplikace. Pevně ale doufáme, že bude vše dobré,” řekl Žára.

Matka odmítla dítě očkovat i podávat antibiotika

Podle dokumentu, který se objevil na sociálních sítích, odmítla očkování dítěte chlapcova matka. Hošík byl v srpnu ošetřen v brněnské nemocnici, protože si zasunul zrezivělou knoflíkovou baterii do nosní dírky. Nikoho z nemocnice prý tehdy nenapadlo, že není očkovaný, nasazená antibiotika mu matka údajně nepodávala. Hospitalizovaný s podezřením na tetanus byl začátkem září.

Tetanus, neboli strnutí šíje způsobují bakterie Clostridium tetani. Vstupní branou nákazy jsou drobná i větší poranění na lidském těle, která se dostanou do kontaktu s kontaminovanou půdou. Na počátku se objevují obtíže a bolesti při otvírání úst. Postupně se stupňují křeče a ztráta koordinace svalových pohybů. Bez lékařské pomoci končí smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému, křečí mezižeberních a dalších svalů, které znemožní dýchání. V České republice se proti nemoci aplikuje celoplošné povinné očkování, takže se nemoc celá desetiletí prakticky nevyskytuje. Očkování je nutné provádět opakovaně po 10 až 15 letech podle věku.

V České republice jsou děti povinně očkovány také proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek.

Počet odmítnutých očkování neustále roste

Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Podíl očkovaných se liší podle regionu, někde klesá i k 80 procentům.

V současnosti roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo očkování odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle lékařů nejsou prokázány. Odpůrci argumentují případy nervového poškození či narušením vývoje dítěte.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10.000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky ani školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Počty případů onemocnění tetanem v posledních letech:

Rok9899000102030405060708
nemocní10130000000
Rok0910111213141516171819
nemocní00000011001

zdroj: Státní zdravotní ústav

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: freepik.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*