V Brně někdo poničil kameny zmizelých, připomínají židovské obyvatele

Poničené kameny zmizelých na Orlí

Neznámý pachatel poškodil na brněnské ulici Orlí několik kamenů zmizelých. Připomínají zejména židovské obyvatele, kteří zemřeli během holocaustu. Kameny byly do dlažby vloženy teprve v pátek jako součást přehlídky židovské kultury Štetl Fest.

Kameny někdo ve středu polil neznámou látkou. Událost vyšetřuje policie. „Oznámení jsme přijali, pracujeme s ním, zjišťujeme okolnosti,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Skupina kamenů připomíná Adele a Leopolda Bock zavražděné v Rize a skupinu nově položených kamenů na paměť rodiny Pollakových. Rodina musela opustit Brno, někteří její členové za druhé světové války zemřeli, včetně desetileté dívky Inge, která prošla ghettem v Terezíně a zahynula v roce 1942 na neznámém místě.

Kameny zmizelých naštěstí látka zcela nezničila. Podařilo se je obnovit hned na druhý den.

spravené kameny zmizelých na Orlí

Štetl Fest přilákal tisíce lidí

Důvody činu nejsou známy, nicméně nelze vyloučit antisemitský motiv. Podle ředitelky Štetl Festu Evy Yildizové je poškození kamenů dalším důkazem toho, jak důležité je pro společnost vzdělání. Je zapotřebí klást ve školách v dějepisu větší důraz na moderní dějiny včetně holocaustu.

První ročník brněnského festivalu židovské kultury se konal od pátku do neděle. Desítek akcí se účastnily tisíce lidí. Vystoupil například světoznámý jazzman Avišaj Cohen, zazněla dětská opera Brundibár, složená v terezínském ghettu. Konaly se také besedy, přednášky, ochutnávky, autorská čtení a exkurze, vše s tematikou židovských dějin a kultury.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine (doslova kameny, o které je třeba zavadit), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. První kamen zmizelých byl položen v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem. Dnes jsou pokládány po celé Evropě. Do České republiky se dostaly v roce 2008.

Zdroj: město Brno, Štetl Fest, foto: Michal Doležel

Související články

Přečtěte si  Politici z Moravy oslavili 1200 let Moravanů, v zemské sněmovně podepsali deklaraci

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*