V Brně otevřel nový pivovar, pandemii navzdory. Nabídne posezení i bistro

Slavnostní křest pivovaru Harry uprostřed Brna

Areál bývalé pošty na Poštovské ulici oživí pivovar, který se chce výrazně zapsat na brněnskou gastro mapu. Nový pivovar HARRY se pyšní největším výčepem v tuzemsku, mladou sládkovou s vizí a pestrou paletou piv na čepu. Stojí za ním komunita dvaceti akcionářů převážně z Brna.

Hlavními tvářemi pivovaru, který dnes slavnostně zahájil provoz, se staly klíčové postavy městských pivovarů v Jarošově a Znojmě. Celková investice do nového podniku s restaurací vyšla investory na 25 milionů korun. Jedná se tak o jednu z největších investic v tomto oboru na Moravě v letošním roce.

„Brno je jednoduše pivní město. To vidí každý, kdo se vydá do jeho ulic. S pivem se tu postává na ulici a popíjí se v nepřeberném množství místních podniků. Jsme přesvědčeni, že si proto Brno zaslouží nový ikonický pivovar,“ řekl u příležitosti otevření předseda představenstva Pivovaru Harry Petr Syřiště. Slavnostní akt doprovodil křest první várky piva z rukou husitské farářky Sandry Silné.

S pivovarem je spojena jedna z největších restaurací v centru města, která se zahrádkou v letních měsících pojme až tři sta osob. Funkce sládkové pivovaru se ujala populární brewerka Tamara Dolníčková, která vytvořila receptury pro vlajková piva. První hosté mezi nimi ochutnají světlý ležák BORN nebo nachmelený IPL DROKK, jejímž autorem je kultovní uskupení KKRD Boys.

Zleva: Investoři Miroslav Harašta a Petr Syřiště, sládková Tamara Dolníčková

Sázíme na ležák, experimentům se nebráníme

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně bude vařit svrchně kvašená i spodně kvašená piva pod jednou střechou. „Ráda experimentuji, nicméně naším stěžejním pivem bude bezvadný ležák. Pořád jsme země ležáku, za což se nijak nestydím. Je to styl, který se tu narodil, který se skvěle páruje s jídlem, a hlavně u něj bez přemýšlení můžete strávit celý večer a bavit se,“ uvedla Dolníčková, která sama svrchně kvašená piva považuje spíš jako podnět k degustaci.

Kapacita tanků a výčepu mladé sládkové umožní dělat minimálně jeden speciál měsíčně. „Nebráním se jakýmkoliv experimentům a přísadám do piva. V craftové scéně začíná platit, že čím šílenější pivo bude, tím větší bude odezva,“ vysvětlila sládková, která vítá moderní technologii pivovaru. Cesta z něj do unikátního výčepu je dlouhá jen pět metrů a kompletně zachlazená. „Více než 4,2 metru vysoký oltář pro naše pivo obsahuje 4 výčepní tanky s kapacitou 4000 piv, ze kterých pivo poteče v podstatě samo a na výčep se vejde až 10 druhů piv,“ dodala.

Vlastní speciály nabídne pivovar až napřesrok, do té doby počítá s obdobnými alternativami. Čerpat chce přitom z osvědčených druhů příbuzného znojemského a jarošovského pivovaru. Pivovar plánuje výstav 1500 hektolitrů a místní produkce bude postupně k dostání na čepu, lahvích i plechovkách a v e-shopu.

Podle jednoho z hlavních investorů Miroslava Harašty si v pivovarském podniku přijde na své opravdu každý. “HARRY nabízí různé druhy piva, od ležáku až po milk stout. Nechceme být jen řemeslný minipivovar, ale místo setkávání,” popsal koncept nového pivovaru Harašta. Výrazné konkurence v blízkém okolí se nebojí. Silné spojení dobrého piva, gastra a kultury podle něj nabízí něco, co ostatní podniky nemají.

Přečtěte si  Mandloně a bílé bloky: Brno představilo budoucí podobu památníku Elišky Rejčky na Mendlově náměstí
Největší výčep v Brně nabídne až deset piv

Romantickou večeři si u nás nedáte

Pivovar HARRY vznikl v Poštovské ulici naproti legendárnímu podniku Metro v místě bývalé balíkovny zdejší pošty. Do unikátního interiéru s rozlehlou halou a nýtovanými sloupy se podařilo umístit vedle samotné pivní technologie i menší manéž, rozlehlý pivní bar, pult pro dýdžeje a balkón ke klidnému sezení. V předsálí vzniká bistro s hotovými jídly a komunitní sezení.

Pivovarský podnik bude přes den fungovat ve dvou fázích. Ranní část nabídne snídani a kávu. Podle Petra Syřiště přitom půjde o pořádnou snídani, nejen vejce Benedikt. Odpoledne začíná klasický provoz pivnice s bistrem. To bude fungovat formou samoobsluhy, návštěvníci si mohou objednat jídlo i pivo také přes QR kód.

“HARRY nabízí klasický bistro styl, jídla k pivu. Romantickou večeři nebo vínečko si u nás opravdu nedáte. Zvažujeme také napárování jídla s pivem, jak to úspěšně zkoušejí vinaři,” prozradil budoucí plány Syřiště. Od dubna je plánu otevření zahrádky. Prostorný dvorek nabídne místo pro kulturní akce.

Pozdní večerní hodiny od desíti do půlnoci bude ve vnitřních prostorách pravidelně naplňovat klubová dvouhodinka s hudbou. Podnik se zaměří téměř výhradně na pivo, colu nebo tonik si návštěvník neobjedná. Výjimkou je pestrý výběr destilátů. “Připravili jsme výběr těch lepších kusů od každého druhu. Přinášíme inspiraci ze světa, proto u nás nechybí třeba vynikající japonská whisky. Zároveň jsme věrní rodné hroudě v podobě tradičních ovocných pálenek z palírny U Větrného mlýna v Kuželově,” doplnil Syřiště.

Projekt sází na komunitu

Název HARRY podle investorů vznikl spontánně. “Harry je kouzelník, princ i nás tajemný kamarád. Harry je trochu i Heinrich, čili vládce domu,” vysvětlil s úsměvem Petr Syřiště.

Za novým pivovarem nestojí nadnárodní korporace, nejedná se ani o rodinný podnik. Investoři vsadili na formát komunity drobných akcionářů. “Ostatně podobně vznikaly městské pivovary v minulosti. Každý z investorů si mohl pořídit akcii, kterou získává podíl na pivovaru. V rámci akcionářského programu bude do řádného dělení zisku mimo jiné vyplácen pivní dividendou, získává také permanentní rezervaci ve VIP lounge pivovaru a spoustu dalších výhod,” přiblížil Miroslav Harašta.

Podobný model investoři z Gourmet Invest už dříve uplatnili u obnoveného znojemského pivovaru. “Vlastnit kus pivovaru je takový krásný klukovský sen. A ten si plníme v Jarošově, Znojmě a nově i v moravské metropoli,” uzavřel Harašta.

Autor: pjk, foto: Pivovar Harry

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*