V Brně se koncem září změní ceny rezidentního parkování

Brno změní systém parkování - ilustrační foto
Brno změní systém parkování - ilustrační foto

V Brně se od 30. září změní ceny rezidentního parkování, rezidenti a abonenti ušetří. Novinářům to dnes řekl radní Brna Petr Kratochvíl (ODS). Rezidenti s trvalým bydlištěm v místě budou platit za první auto 200 korun na rok, abonenti s provozovnou v místě zaplatí za první auto 4000 korun. Ceny dnes schválili brněnští radní. Od 30. září začne platit jednodušší systém rezidentního parkování. Město chystá kampaň, v níž řidičům změny přiblíží.

Brno zavedlo rezidentní parkování loni v září, kdy začalo platit pro historické jádro Brna. V první vlně rezidenti platí za první auto 600 korun, abonenti 6000 korun. V listopadu se připojila druhá vlna s ulicemi jako třída Kapitána Jaroše, ulice Milady Horákové nebo Lidická. Rezidenti ve druhé vlně neplatí nic, protože se chystala úprava systému, a abonenti dávají 6000 korun za rok.

Od konce září se platby díky jednoduššímu systému sjednotí, dnes ceny schválili radní. Rezidenti za první auto zaplatí 200 korun, za druhé 8000, za třetí 12.000 korun. Abonenti, tedy podnikatelé s provozovnou v místě, dají za první oprávnění 4000, za každé další pak 18.000 korun.

Město se rozdělí na tři zóny

Jednodušší systém rezidentního parkování rozdělí od 30. září Brno na tři zóny. Zóna A bude historické jádro, B vytvoří prstenec kolem historického jádra. Tvořit ho budou například ulice Šumavská, Hrnčířská, Pionýrská, ale také Cejl, Úzká, Poříčí nebo Mendlovo náměstí, Úvoz a Veveří. Zóna C bude zbytek města u městských částí, které do rezidentního parkování zapojí některé své lokality.

Předplatné pro návštěvníky v zóně B jim umožní parkovat v modrých zónách od 06:00 do 17:00 a je určeno pro ty, kdo v místě nebydlí, nýbrž pracují. Po 17:00 místo uvolní rezidentům. Týdenní předplatné bude za 400 korun a měsíční za 1200 korun.

V historickém centru bude pro návštěvníky první půlhodina parkování zdarma, každá další za 40 korun. V zóně B bude hodina zdarma a každá další za 30 korun. Ve zbytku města se bude platit pouze od 17:00 do 06:00 za hodinu 20 korun, první hodina bude také zdarma.

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik objednal dalších 20 nových obousměrných tramvají Škoda 45T. Jezdit budou už v roce 2026

Informace dostanou Brňané do schránek

Informační kampaň před zářijovým zavedením jednoduššího systému bude podle Kratochvíla v podobě manuálu do schránek, po městě budou jezdit tramvaje s odkazem na webové stránky s informacemi, budou se rozdávat reklamní předměty s odkazem na web. Chybět nebudou billboardy ani mobilní aplikace a město jedná i o zavedení spotů do kin.

Rezidentní parkování má zajistit parkovací stání pro lidi s trvalým bydlištěm nebo firmou v místě, týkat se bude jen problémových oblastí v těch městských částech, jež o rezidentní parkování projeví zájem.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*