V Brně se rozjíždí výstavba nové čtvrti za 4 miliardy. Projekt Pod Hády nabídne bydlení tísícům lidí

Ve středu 13. září byla slavnostním poklepáním na základní kámen symbolicky zahájena výstavba dlouho očekávaného projektu – Čtvrti Pod Hády v brněnské městské části Maloměřice a Obřany. Tento rozsáhlý projekt se nachází na místě bývalého brownfieldu, kde kdysi stála továrna Ergon. Plány na tento projekt začala realitní skupina Trikaya připravovat již v roce 2010. Celkové náklady na výstavbu, které mají přesáhnout čtyři miliardy korun, ukazují na ambicióznost a rozsah tohoto projektu.

„Zájemci si budou moci už brzy koupit byty ve skvělé lokalitě na dosah přírody. Projekt Čtvrť Pod Hády je nabitý inovacemi a energetickými řešeními, které předznamenávají budoucnost bydlení nejen v Brně, ale i v celé republice,“ sdělil na slavnostní akci Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

První etapa projektu nabídne celkem 167 bytů v osmi domech a 186 parkovacích stání. Spuštění prodeje bytů v rámci první etapy je plánováno na konec září. První obyvatelé se budou moci do nových bytů nastěhovat už na konci roku 2025. Čtvrť Pod Hády, ve které v několika etapách vznikne přes 1000 bytů v bytových domech i viladomech, postupně doplní nabídka obchodů a služeb, sportoviště, hřiště nebo nová školka.

Projekt byl záměrně navržen tak, aby se minimalizovala potřeba automobilové dopravy na povrchu, díky čemuž vznikne klidné a bezpečné prostředí s množstvím zelených ploch a pěšími uličkami. Pohodlí obyvatel zajistí prostorné podzemní garáže s dostatkem parkovacích míst pro celou čtvrť.

Udržitelná čtvrť budoucnosti

Projekt, jenž se staví v místě brownfieldu po nikdy nezprovozněné továrně Ergon, je koncipován s důrazem na zelená řešení. Z původní zástavby přebírá část recyklovatelných materiálů a díky využití moderních technologií bude provoz čtvrti udržitelný a umožní úsporné hospodaření s vodou. Stavby budou opatřeny zelenými střechami a fotovoltaickými panely.

Obytná čtvrť se nachází ve strategické lokalitě Maloměřic a Obřan, pro kterou je charakteristické unikátní propojení města a přírody. V těsné blízkosti Čtvrti Pod Hády se nachází Růženin lom a přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Architekti z ateliéru Kuba & Pilař, držitelé prestižního ocenění Architekti roku 2022 za svůj mimořádný přínos architektuře, přistupovali v rámci urbanistické koncepce Čtvrti Pod Hády tak, aby rozložení jednotlivých budov umožnilo propojení s okolními krajinnými dominantami a soužití přírodního a urbánního světa. Na připravované třetí etapě se též podíleli architekti Makovský & partneři.

Přečtěte si  Brno se v sobotu rozsvítí červeně na počest Světového dne dárců kostní dřeně

„Zahrada vám umožňuje kontakt s nebem, sluncem, větrem, půdou. Není přitom nutné ze zeleně dělat velký cirkus. Když se to přepálí a každý koutek je naplněn nějakou zábavou a aktivitou, vytrácí se klid, který je pro mě osobně nejzásadnější záměr, který chceme do místa vnést,“ dodává Ferdinand Leffler z ateliéru Flera, který stojí za krajinářskou úpravou Čtvrti Pod Hády.

Za projektem Čtvrť Pod Hády stojí významný brněnský developer Trikaya s třináctiletou zkušeností na realitním trhu. Skupina Trikaya má na svém kontě například realizaci bytových domů Neumanka, rezidence Erasmus nebo tří etap Ponavia rezidence. Trikaya je taktéž vlastníkem dvou nákupních center – OC Futurum v Brně a OC Řepy v Praze, která v uplynulých letech kompletně zrekonstruovala. Developerské projekty skupiny jsou navrženy s ohledem na ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost, což dokládají například získané certifikáty BREEAM a LEED.

Autor: red Zdroj a foto: Trikaya

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*