
Vodíková energetika. Ještě před několika lety vzdálená budoucnost, dnes reálný způsob, jak získávat nízkouhlíkovou elektřinu a teplo. Brno chce skloubit potenciál univerzitního a vědeckého centra, silných městských společností a mezinárodních zkušeností. Má tak být městem, kde vznikne Evropský institut pro výzkum vodíkových technologií a inovací v energetice. Pilotním projektem je vodíkový elektrobus.
Vedení Brna proto dnes schválilo Memorandum o spolupráci na projektu Využití vodíku ve městě Brně. Jeho signatáři jsou statutární město Brno, Vysoké učení technické v Brně, Teplárny Brno, Dopravní podnik města Brna, SAKO Brno, a Symbios Funding & Consulting GmbH sídlící v Německu. Postupně se mohou přidávat i další subjekty.
Brněnští radní také schválili memorandum o spolupráci při testování vodíkového elektrobusu v Brně na vybraných linkách MHD. Hlavním smyslem dokumentů je spolupráce evropských univerzit na výzkumu a uplatnění vodíku v oblasti energetiky, dopravy i při ochraně životního prostředí.
Brno centrem evropského výzkumu
V důsledku memoranda má vzniknout Evropský institut pro výzkum vodíkových technologií a inovací v energetice se sídlem v Brně. Důležité je zapojení univerzit. Klíčovou roli bude hrát VUT, které bude spolupracovat s významnými evropskými univerzitami při vzdělávání budoucích odborníků. “Předjednaná je spolupráce s univerzitami ve Stuttgartu a Lublani, kontaktovali jsme technickou univerzitu v Karlsruhe a také v chorvatském Záhřebu,“ informovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Mezi brněnskými teplárnami a dopravním podnikem je již dohodnuta spolupráce při využití vodíku. První z nich v budoucnu zajistí jeho výrobu například při spalování dřevní štěpky, druhá ho využije jako palivo pro městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik se také zapojí do společného projektu se Škodou Electric a společností ORLEN Unipetrol RPA. Výsledkem má být testovací provoz vodíkového elektrobusu na linkách MHD a první plnicí vodíková stanice v Brně. “Taktéž SAKO Brno se může stát dodavatelem vodíku, a to z elektrické energie, která vzniká při využití odpadu nebo zapojením výkonu až 40 MW z fotovoltaických elektráren instalovaných na střechách domů v Brně.“ doplnila primátorka.
Projektu pomůže zkušený německý partner
Společnost Symbios Funding a Consulting je na základě dlouholetých zkušeností s realizací projektů v sektoru dopravy a energetiky připravena poskytnout spolupráci především jako finanční koordinátor při zajišťování financování z fondů EU jako CEF, Horizon Europe, Interreg, European Green Deal, Innovation Fund a dalšího kofinancování ze soukromých a jiných zdrojů. Zároveň pak také může zastávat funkci koordinátora při přípravě projektů, včetně kontroly žádostí, jejich podání k financování do fondů EU a zajišťování spolupráce především s německými vědeckými a technologickými subjekty v dané oblasti.
Převzít může i roli v oblasti podpory plánování, realizace, implementace a controllingu při prosazování daných projektů v rámci evropských institucí. „V rámci spolupráce je možné čerpat prostředky z Německého rozvojového fondu na podporu investic mimo Německo. Německý ministr hospodářství rozhodl o podpoře vodíkových technologií ve výši 8 miliard eur, z toho 2 miliardy jsou alokovány na mezinárodní spolupráci. Subjekty v České republice samostatně totiž tuto možnost nemají,“ sdělil Florian Margan ze Symbios Funding & Consulting GmbH.
Zdroj: město Brno, foto: Jan Kubík (Wikimedia Commons)
Buďte první kdo přidá komentář