V Brně zmizela další chráněná vila, ministerstvo předběhl bagr

Developer nechal zbourat neorenesanční vilu na adrese Hlinky 40. Přitom už se jednalo o kulturní památku.

Neorenesanční vila na brněnské ulici Hlinky sice měla od minulého úterý památkovou ochranu, ani to ji však nezachránilo. O týden později ze stavby z 19. století zbyly jen trosky. Majitel objektu zdemoloval architektonicky cennou stavbu během Velikonoc a chystá stavbu nového bytového domu.

Ministerstvo kultury vydalo v úterý 12. dubna rozhodnutí o prohlášení domu za kulturní památku. Jeho mluvčí Petra Hrušková toto úterý informovala, že rozhodnutí dosud nebylo doručeno všem účastníkům a není proto pravomocné. Ministerstvo tak předběhl bagr.

Památkáři přitom zbouraný dům na adrese Hlinky 40 považovali za originální stavbu, která byla na první pohled unikátní. Areál navíc disponoval rozsáhlou zahradou se skleníky. „To, jak vila dopadla, je kulturní katastrofa pro celé Brno. Ukazuje se slabost veřejné správy, která není schopna vymoci společný zájem vilu zachovat,“ uvedl podle serveru iDnes.cz Aleš Homola z Národního památkového ústavu.

Podle něj vlastník domu, společnost Horizon Consulting II, objekt cíleně poškozoval, aby mohl přistoupit k jeho demolici. „Od chvíle, co se dozvěděl, že byl podán návrh na kulturní památku, byl dům postupně ničen. Majitel dlouhodobě odstranil střechu a krov, takže byla vila vystavena povětrnostním vlivům,“ citoval server Homolu.

Neorenesanční vila na Hlinkách před demolicí

Čí je to vina?

Stejný názor opakovalo ministerstvo kultury, podle jehož mluvčí majitel vědomě nereagoval na opakované výzvy k zajištění proti dešti. Proces zpamátnění byl zahájen v prosinci 2020, v době, kdy se objekt nacházel v dobrém stavu a žádná stanoviska k jeho demolici nebyla vydána.

Ministerstvo vedle jednání vlastníka zbořené vily kritizuje i přístup stavebního úřadu městské části Brno-střed. Podle mluvčí Hruškové lze hovořit o pozoruhodně úzké spolupráci developera s vedením příslušného stavebního úřadu, který rovněž nereagoval na výzvy ministerstva.

Podle znaleckého posudku vyhotoveného stavebním úřadem hrozilo zřícení zdí do uliční části a budovu bylo nutné okamžitě strhnout. Vlastník v takovém případě nepotřebuje žádné povolení, jen to musí oznámit stavebnímu úřadu. Což učinil v noci na Velký pátek.

Ministerstvo kultury ale má za to, že stavební úřad v Brně-střed o uznání domu za kulturní památku věděl už minulý týden. Tento úřad byl navíc loni prošetřován nadřízeným stavebním úřadem brněnského magistrátu, který konstatoval pochybení a nařídil nápravu. „Od května 2021 nebylo ministerstvo kultury informováno o dalším postupu proti nečinnosti stavebního úřadu,“ dodala podle server iDnes.cz mluvčí ministerstva.

Přečtěte si  Otevření prvního moravského centra pro léčbu genetických onemocnění ve Fakultní nemocnici v Brně

Resort v tuto chvíli zvažuje další právní kroky. Demolice kulturní památky naplňuje podstatu trestného činu. Nelze tak vyloučit podání trestního oznámení na majitele objektu, popřípadě další zainteresované aktéry. Developerská firma Horizon Consulting II se ostatně nepyšní dobrou pověstí. Je spojena také v kauze v Masarykově čtvrti, kdy mělo dojít k porušení nařízení stavebního úřadu.

Zbořená neorenesanční vila na Hlinkách není zdaleka jediným případem architektonicky cenné budovy, která v poslední domě zmizela z brněnských ulic. Intenzivní demolice je způsobena mimo jiné soudním odepřením ochrany u stovek památek na území Brna.

Autor: pjk, foto: Michal Doležel, Dominik Matus

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*