V bývalé brněnské káznici by mohlo vzniknout kreativní centrum. Koná se v ní setkání odborníků

Dvůr bývalé káznice na brněnském Cejlu

Uměleckou přehlídku i odbornou konferenci zahrnuje akce s názvem Faktor K, která dnes probíhá v bývalé káznici na Cejlu v Brně. Zchátralá památka, pro kterou město plánuje nové využití, je tématem i hlavním dějištěm akce. Faktor K má poukázat na historii i další potenciál káznice.

Na setkání vystoupí zkušený odborník z Nizozemska

Součástí Faktoru K je setkání Brněnského kulturního parlamentu, které na dnešek připravuje magistrát. Účastníci se budou zabývat dalším využitím káznice v návaznosti na projekt Kreativního centra Brno. Promluví také Sjoerd Bootsma z Nizozemska, který má osobní zkušenost s revitalizací vězení v Leeuwardenu a jeho proměnou v kulturní centrum. Vystoupí i novinář Luděk Navara a představí historický kontext a zamýšlené libreto paměťové expozice.

Další program obohatí hudba či beseda s pamětníky

Středa je vyhrazena sousedskému setkání. Čtvrtek je věnován převážně duchovní a historické lince, na které se podílí organizace Post Bellum. Nechybí beseda s pamětníky ani mše za doprovodu souboru Ensemble Versus. Festival dále nabídne divadelní představení či koncerty.

Projekt kreativního centra si ještě musí získat podporu

“Prostor bývalé káznice v sobě skrývá potenciál pro rozvoj celé okolní čtvrti. Může se stát jejím živým centrem s důrazem na komunitu či podporu umělců a kreativců nabídkou tvůrčích a pracovních prostor, to vše při zachování paměti místa samého,” uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Myšlenka zřízení Kreativního centra Brno vznikla na magistrátu města Brna před deseti lety. S projektem se ale pojí také obavy, zda nebude příliš potlačena pieta a historická paměť místa ve prospěch jeho nového využití pro kreativní průmysl, kulturu i setkávání lidí.

Objekt bývalé brněnské káznice se nachází mezi ulicemi Bratislavská, Soudní a Cejl. Původnímu účelu sloužil v letech 1784 až 1956, kdy její roli převzala věznice v Bohunicích. V nedávné době vznikl záměr vytvořit z chátrajícího komplexu budov kreativní centrum při zachování části objektu v duchu uctění památky politických vězňů.

Zdroj: ČTK, foto: TIC Brno

Související články

Přečtěte si  Historický poklad v Opavě: Archeologové objevili nejvýznamnější soubor mincí za sto let

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*