V Kroměříži od ledna turisté i místní zaparkují v novém parkovacím domě pro 137 automobilů

Kroměřížané i návštěvníci města budou moci od příštího roku využít služeb nového parkovacího domu v Havlíčkově ulici. Radnice ho otevře v lednu. „Nabídneme v něm levné stání turistům i lidem pracujícím v centru města a jeho okolí. Celodenní parkování přijde na 50 korun, hodina stání deset korun, samozřejmě nejvýše do maximální částky 50 korun,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Parkovací dům bude mít 137 stání, z toho šest míst bude vyhrazeno pro handicapované. Hlavní stavební objekty jsou čtyři – hromadná garáž, zázemí, informační centrum a veřejné prostranství na nároží, které bude sjednocovat objekty hromadné garáže a bytového domu. Do hromadné garáže a z ní se bude vjíždět i vyjíždět z ulice Velehradská. Garáž bude mít dvě podlaží, částečně je zapuštěná pod přilehlý terén. Zázemí je jednopodlažní, stejně tak informační centrum, které je u vstupu do hromadné garáže. Na veřejném prostranství budou stojany pro 35 jízdních kol.

Kroměříž je stále vyhledávanější turistický cíl a má turistům co nabídnout

Stavba bude dokončena několik měsíců před stanoveným termínem

Náklady na stavbu činí asi 86 milionů korun. Radnice má na parkovací dům slíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Jde o menší část celkových nákladů s ohledem na takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nejde. Jedná se například o sanaci palivových nádrží, které dříve využívala armáda.

Parkovací dům staví od loňského listopadu společnost GEMO z Olomouce. Stavba měla být dokončena do léta příštího roku. „Díky nasazení a dobré práci zhotovitele ale můžeme parkovací dům otevřít o několik měsíců dříve. Rád bych za to společnosti GEMO poděkoval,“ dodal Němec.

Parkovací dům by měl výrazně zlepšit situaci v dopravě poblíž historického centra Kroměříže. Pozemky na parkovací dům získala radnice při koupi budovy někdejší okresní vojenské správy. Tento objekt vedení Kroměříže momentálně přebudovává na startovací byty pro mladé lidi a na byty pro seniory, mělo by jich být několik desítek.

Autor: red Zdroj a foto: Město Kroměříž

Související články

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*