V Moravském Písku se bude díky mladým malovat podchod

Písecká střela – parta mladých z Moravského Písku, která s úsměvem pomáhá druhým lidem

Je jim mezi šestnácti a devětadvaceti lety, většinou momentálně žijí mimo Moravský Písek, ale přesto se snaží spojit občany obce a vymýšlí projekty, které mají zkvalitnit úroveň života v jejich obci. Parta, která si dala jméno Písecká střela, se nyní chystá vymalovat zdejší železniční podchod.

“Jakkoli jsme momentálně přes pracovní týden roztroušeni mimo Moravský Písek, pravidelně se sem vracíme za našimi rodinami a přáteli po práci o víkendech. Vrátit se do Moravského Písku nastálo a postavit dům chceme jednoho dne všichni, proto nám na obci opravdu záleží a snažíme se pomoci, jak jen můžeme a zvládneme,” říká právník a vedoucí party Jakub Klobáska. „V obci jsou nejdůležitější dobré vztahy, právě ty jsou hlavním určovatelem kvality života v obci” dodává.

Písecká střela chce pomáhat druhým lidem

Úplně amatérský soubor lidových písní a tanců Písecká střela, z.s., jak se skupina nadšenců nazvala, původně vznikl jako folklórní soubor. Tento původní záměr však záhy přerostl v poslání pomáhat druhým, a to zejména seniorům, třeba s porytím zahrádky, nasekáním dřeva, úklidem domu, různými opravami. „V naší partě máme elektrikáře, stavaře, právníka a několik studentů, proto zvládneme skoro vše! Několik seniorů se na nás již obrátilo a všichni byli zatím spokojeni. Doporučuje nás tedy zatím 10 z 10 babiček a dědečků!” chlubí se studentka Anna Baladová.

Knihobudka v budově hlavního vlakového nádraží

Knihobudka pomohla získat důvěru sousedů

Písecká střela funguje necelé dva roky a za tu dobu se jí podařilo realizovat již několik pomocných akcí včetně knihobudky, která je umístěna v budově hlavního vlakového nádraží v Moravském Písku. Za nápadem stojí Jakub Klobáska. „Knihobudka byla velmi spontánní akce, jelikož k nápadu jsem přišel při čekání na vlak v Kyjově, kde podobná knihobudka již fungovala. Sehnali jsme staré dřevěné desky, které jsme stloukli, skříň jsme pak potapetovali výstřižky z novin a časopisů a knihobudka byla na světě. A těší se velké popularitě nejen u cestujících. Pravidelně k ní docházejí občané i cestující vypůjčit si knihu a spousta z nich také knihobudku pravidelně doplňuje svými knihami, které takto předávají k přečtení dalším lidem. Díky ochotě personálu na vlakovém nádraží již knihobudka žije vlastním životem a od června dosud bylo věnováno a vypůjčeno přes 700 knih, což považujeme za velký úspěch,” hovoří o projektu knihobudky Klobáska.

Tento projekt také výrazně přispěl k lepšímu vnímání Písecké střely v obci. „Někteří občané zpočátku nebyli příliš rádi, že se do nějaké pomoci zdarma pouštíme, protože byli podezíraví. Asi zcela nevěřili tomu, že dnes někdo může dělat něco zdarma a ještě k tomu, když to něco je nezištná pomoc druhým. Od realizace knihobudky se ale vše změnilo a lidé již pochopili, že naše úmysly jsou upřímné. Dnes nás již na ulici zastavují lidé a děkují nám za to, že něco děláme pro obec. Lidé jsou k nám nyní mnohem vstřícnější a cítíme také větší podporu ze strany obecního úřadu.” říká Anna Baladová, která v Brně studuje hospodářskou politiku a správu ve francouzštině.

Přečtěte si  V Třebíči, za účasti Jiřího Grygara, otevřeli nové planetárium. Nabídne programy pro veřejnost i školy
Současný stav železničního podchodu

Parta se chystá na výmalbu nádražního podchodu

Nejnovějším projektem Písecké střely je pak výmalba podchodu na hlavním vlakovém nádraží v Moravském Písku v prvním listopadovém víkendu. Zdejší podchod je dlouhodobě zanedbaný a plný sprostých vzkazů a nadávek. Cestující se ve večerních hodinách bojí jím vůbec procházet. Tato mladá parta nadšenců se proto rozhodla podchod zkrášlit. Do tohoto projektu se zapojí zejména zdejší základní škola, místní výtvarníci a jedná se také o účasti dalších místních spolků.

Právě prostřednictvím malých dětí chce Písecká střela spojit obec, aby každý v obci mohl následně říct, že i on, či jeho potomek pomohl dobré věci. Byly to totiž právě děti, které vytvořily pod vedením pana učitele Františka Hnila návrhy maleb.

Písecké nádraží

Vyhlásila se veřejná sbírka

Pro financování tohoto projektu byla vyhlášena veřejná sbírka. „Když byla možnost vymalovat podchod na vlakovém nádraží, hned jsme se jí chopili. Zařízeno máme již skoro vše, jen ty peníze nám scházejí. Právě proto chceme spojit občany Moravského Písku a vytvořit něco, co tady ještě nebylo, společný projekt celé obce. Národní divadlo v obci sice nemáme, ale domníváme se, že dosud velmi zanedbaný vlakový podchod nám k tomuto účelu jistě poslouží. Lidé mohou projekt podpořit příspěvkem do pokladniček či převodem finanční částky na transparentní účet. Věříme, že částku 40.000,- Kč, která by pokryla náklady, se nám podaří nashromáždit. Jedná se přeci o dobrou věc.” přibližuje projekt Klobáska.

Písecká střela má již teď v plánu několik dalších projektů, z nichž vedoucí party uvádí několik z nich, a to matematické vzdělávání metodami Kalmana Horváta ve zdejší i přilehlých základních školách, výsadbu stromů či cestovatelské přednášky.

Podpořit projekt lze převodem částky na transparentní účet veřejné sbírky č. 2501683427/2010

Autor: Jakub Klobáska a Anna Baladová, foto: Písecká střela

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*