V Moravskoslezském kraji probíhá plošné testování protilátek COVID-19

V Moravskoslezském kraji dnes ráno začalo plošné testování protilátek na nemoc covid-19. Kraj se do testování pustil samostatně ve vlastní režii. Testy budou probíhat o víkendech a je nutná předchozí registrace na Internetu.

Cílem plošného testování, na kterém Moravskoslezský kraj spolupracuje se Zdravotním ústavem Ostrava, Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě, Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava, je ověřit hypotézu, že mezi obyvateli kraje je skupina osob, která nákazu covid+ prodělala, ale neví o tom. Vedlejšími zjišťovanými údaji jsou pak souvislosti mezi bezpříznakovým průběhem nemoci a životním stylem nebo znečištěním ovzduší v místě bydliště.

Na Ostravsku vsadili na předchozí povinné online registrace

První vlna testování probíhá o víkendu 2. – 3. května v Ostravě-Vítkovicích, Opavě, Krnově, Havířově, Frýdku Místku, Karviné, Třinci, ke kterým přibudou v dalším týdnu další mobilní testovací místa. „Do krajského testování není možné zapojit se jinak než přes aplikaci. Ta také zájemcům nabídne přesná místa a časy odběrů. Nemá tedy smysl to bez elektronického přihlášení jen tak zkusit. Na testy vás nevezmou,“ upozornil hejtman Ivo Vondrák.

Po zkušenosti s velkým státem řízeným testováním, které probíhalo na Moravě na Olomoucku a v Brně, rozhodli se v Moravskoslezském kraji zavést registraci zájemců, která byla pro první vlnu spuštěna již 30. dubna. „Některé vybrané kraje začaly plošně testovat minulý týden. Výsledkem byly fronty na odběrových místech. Chceme to jinak. Proto jsme vytvořili webovou aplikaci, jejímž prostřednictvím se dobrovolníci na odběry přihlásí z domu. Aplikace jim nabídne odběrová místa a čas, kdy a kam mohou na rychlotesty zajet. Takže žádné zmatky, žádné fronty,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

V rámci prvního víkendu se otestuje až 1000 lidí (vychází z kapacity jednotlivých odběrových míst). Po vyhodnocení první vlny testování vyplyne, která věková skupina či oblast nebyla testována. Tomu se pak přizpůsobí další vlna testování.

Průběh testování v Moravskoslezském kraji

  • Zájemci o testování se přes webovou aplikaci zaregistrují do projektu, vyberou si místo a čas odběru. Musí také vyplnit dotazník s otázkami o místě bydliště a okolnostech trávení karantény a zdravotním stavu.
  • Aplikace mu přidělí identifikační číslo, kterým se bude při odběrech hlásit. Na mobil, e-mail mu přijde přesné datum, čas, místo a kód pro dobrovolný odběr.
  • Na odběrovém místě bude zájemce poučen o testu a všech administrativních záležitostech a podepíše informovaný souhlas.
  • Poté mu zdravotník téměř bezbolestně z prstu odebere kapku krve.
  • Na výsledek testu pak na místě počká 10-15 minut.
  • Pokud bude výsledek rychlotestu negativní, vše končí.
  • Pokud bude výsledek pozitivní, ihned na místě testovanému odeberou zdravotníci stěry z nosu a krku a odešlou je do laboratoře na PCR testy.
  • Testovaný odjede domů do karantény a bude čekat 24-48 hodin na výsledek PCR testu, který řekne, zda ještě je či není infekční.
  • Podle toho pak testovaný zůstane nebo nezůstane v karanténě.
Přečtěte si  Lesníci zaplaví vysychající lužní lesy pod Hodonínem a v oboře mezi Lednicí a Břeclaví. Cyklisty by voda ohrozit neměla

Další kolo registrací bude spuštěno oproti plánu dříve. Další zájemci se budou moci registrovat v pondělí 4. května opět ve 12:00 hodin. V systému přibudou mobilní odběrová místa v Ostravě, Frenštátu pod Radhoštěm, Rýmařově, Frýdlantu nad Ostravicí a Hlučíně.

Webová aplikace pro přihlášení na plošné testování: https://testovani-protilatek.msk.cz/

Autor: red Zdroj a foto Moravskoslezský kraj

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*